Дистопискиот роман „1984“ на Орвел е најпродавана книга во Русија

Дистопискиот роман на Џорџ Орвел „1984“, футуристичко дело за тоталитарните владетели кои „ги перат мозоците“ на граѓаните за да обезбедат поддршка за бесмислени војни, е на врвот на листата на најпродавани книги во Русија.

Тоа е најпопуларното футуристичко дело преземено оваа година од платформата на руската онлајн книжарница ЛитРес и второ најпопуларно во сите категории, објави денеска државната новинска агенција ТАСС.

Романот на британскиот писател беше објавен во 1949 година, веднаш по падот на нацизмот во Европа и избувнувањето на Студената војна и раѓањето на советскиот комунистички блок на чело со Сталин. Книгата беше забранета во Советскиот Сојуз до 1988 година.

Орвел еднаш рече дека токму диктатурата на Сталин му послужила како модел за култот на личноста на Големиот брат, чија „полиција на мислите“ ги принудувала граѓаните на „изопачено размислување“ според кое „војната е мир, а слободата е ропство“.

Но, некои сега гледаат паралели во ова со владеењето на рускиот претседател Владимир Путин, кој во своите 20 години на власт ја задуши опозицијата и независните медиуми и ги рехабилитираше сеќавањата на Сталин.

По инвазијата врз Украина, тој воведе закон со кој се казнува објавување на каква било информација за  војната што не е во согласност со официјалната политика. Кремљ исто така го избегнува зборот „војна“ и наместо тоа го користи терминот „специјална воена операција“.

Официјални лица во Москва инсистираат на тоа дека Русија нема омраза кон Украина, дека не го нападнала својот сосед и дека не ги окупира украинските територии што ги зазеде и анектираше.

Но, руската преведувачка на последното издание на „1984“ гледа и некои други паралели со романот на Орвел.

– Дури и во своите најлоши кошмари, Орвел не можеше ни да сонува дека на Запад ќе започне ера на „либерален тоталитаризам“ или „тоталитарен либерализам“ и дека цели народи, а не само изолирани поединци, ќе се однесуваат како диво стадо“, изјави во мај Дарија Человалникова за издавачката куќа АСТ.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Книги

Харуки Мураками ќе објави нова книга по шест години пауза

Read more

Јулијана Величковска ја промовира илустрираната книга за деца „Ведра“

Read more

Среќен роденден, Харуки Мураками

Read more

Автобиографијата на Хари најпродавана во историјата

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе