Дизајн на иднината: Екран што се преклопува на три дела

Со своите флексибилни телефони, јужнокорејската компанија Samsung покажа во која насока може да се движи дизајнот на мобилните телефони.

По првиот Galaxy Fold модел, Z Flip и Z Fold 2 покажаа дека Samsung ги слуша корисниците, но и дека има уште простор за подобрување.

Токму ова подобрување наскоро ќе ја види светлината на денот. Според документите до кои дојде порталот LetsGoDigital, Samsung разгледува комплетно нова форма на флексибилен телефон.

Тука, екранот би бил преклопен на три дела, а посебен додаток би била тастатурата „на извлекување“, чија цел би била полесно користење на телефонот.

Според податоците што Samsung ги достави до корејските институции, станува збор за уред кој се преклопува на две места.

Тастатурата е „скриена“ во едниот дел од екранот, а другиот дел од екранот секогаш би бил достапен за корисникот, со можност да биде поставен во различни позиции.

Нема технички податоци, но се чини дека целиот уред, кога е составен, не зазема многу повеќе простор од моделот Z Fold 2.

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Хардвер

Apple развива флип-екран за iPhone

Read more

Проблеми со хард дискот? Како да ги препознаете и што да направите

Read more

Како работи селфи камерата скриена под дисплејот?

Read more

Дисплеј на мобилен што сам се поправа? Постои, ама е прескап

Read more
 

Гик

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Samsung Galaxy S21

Читај повеќе
  • play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Читај повеќе

Apple развива флип-екран за iPhone

Читај повеќе
  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе