Дневен корона биланс: 141 новозаразен и 1 починат

Во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на COVID-19. Почина 1 лицe.

По градови:
- Скопје 51
- Куманово 12
- Штип 6
- Прилеп 6
- Тетово 2
- Струга 2
- Велес 2
- Битола 5
- Охрид 3
- Кавадарци 5
- Гостивар 2
- Гевгелија 5
- Струмица 10
- Крива Паланка 2
- Кочани 5
- Пробиштип 1
- Валандово 3
- Виница 3
- Делчево 2
- Свети Николе 8
- Кичево 2
- Ресен 2
- Неготино 2

Починат е пациент од Скопје на 79-годишна возраст.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 94 оздравени пациенти од:
- Скопје 25
- Куманово 5
- Дебар 1
- Штип 6
- Прилеп 5
- Тетово 8
- Струга 3
- Велес 5
- Битола 7
- Гостивар 4
- Гевгелија 5
- Крива Паланка 1
- Радовиш 3
- Кочани 5
- Берово 1
- Виница 1
- Делчево 1
- Кратово 1
- Свети Николе 1
- Кичево 6

Досега во земјата се направени вкупно 184.097 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.483, бројката на оздравени пациенти е 14.516, на починати е 722, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.245.

реклама

Македонија

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Read more

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Read more

Владата ја одржа 16-тата седница

Read more

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе