Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на COVID-19, 12 лица ја загубија битката со болеста, а регистрирани се и 419 оздравени пациенти.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 82
 • Кавадарци 8
 • Куманово 6
 • Битола 2
 • Крива Паланка 2
 • Неготино 2
 • Прилеп 2
 • Велес 1
 • Делчево 1
 • Кичево 1
 • Македонска Каменица 1
 • Ресен 1
 • Свети Николе 1
 • Струмица 1
 • Тетово 1

Регистрирани сe 419 оздравени пациенти од: 
• Скопје – 175
• Куманово – 46
• Струмица – 27
• Кавадарци – 23
• Штип – 20
• Тетово – 18
• Битола – 12
• Дебар – 10
• Валандово – 9
• Свети Николе – 8
• Гостивар и Пробиштип – по 7
• Велес и Кочани – по 6
• Прилеп, Крива Паланка, Кичево, Ресен, Гевгелија и Берово – по 4
• Неготино, Радовиш, Кратово, Крушево и Пехчево – по 3
• Македонска Каменица и Македонски Брод – по 2
• Охрид и Виница – по 1

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 7 од Скопје (78г, 78г, 76г, 76г, 72г, 67г и 66г) и по 1 од Куманово (66г), Струмица (72г), Штип (62г), Дебар (37г) и Велес (84г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавено е уште 1 лице, со датум на смрт 25.09.2021 година. Починатото лице е од Крива Паланка, на возраст од 77 години, починат во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.279.154 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковиф-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.999 бројката на оздравени пациенти е 171.375, на починати е 6.607, а бројот на активни случаи изнесува 12.017.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Македонија

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Read more

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Read more

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Read more

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Read more
 

Вести

 • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
 • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе