Дневен ковид-биланс: 1.732 новозаразени, 25% од тестираните

Во последните 24 часа направени се 6.928 тестирања, регистрирани се 1.732 нови случаи на COVID-19, додека 7 лица ја загубија битката со болеста.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје – 788
 • Битола – 159
 • Прилеп – 95
 • Куманово – 79
 • Охрид – 57
 • Кавадарци – 47
 • Велес – 45
 • Кичево – 38
 • Тетово – 35
 • Штип – 34
 • Струмица – 33
 • Ресен – 31
 • Гостивар – 30
 • Неготино – 29
 • Гевгелија – 27
 • Кочани – 26
 • Радовиш – 24
 • Делчево 20
 • Крушево – 20
 • Струга – 18
 • Валандово – 16
 • Демир Хисар – 14
 • Свети Николе – 13
 • Берово – 12
 • Богданци – 11
 • Крива Паланка – 10
 • Пробиштип – 5
 • Виница 3
 • Дебар 3
 • Кратово – 3
 • Демир Капија 2
 • Македонска Каменица – 2
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево – 1

Од вкупниот број на позитивни (1.732), регистрирани се 204 реинфекции.

Процентот на позитивни од тестираните изнесува 25,00.

Од седумте починати по 2 се од Скопје (68г и 88г) и Велес (57г и 83г), а по 1 од Прилеп (84г), Кавадарци (69г) и Свети Николе (79г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Од 1.035 оздравени пациенти од Скопје се 659, Битола – 114, Прилеп – 52, Кавадарци – 32, Штип – 22, Куманово – 18, Тетово – 11, Охрид, Струмица и Неготино – по 10, Ресен, Гевгелија и Струга – по 9, Гостивар и Радовиш – по 8, Велес и Богданци – по 7, Крушево и Крива Паланка – по 6, Пробиштип – 5, Кичево, Делчево, Валандово и Демир Хисар – по 4, Кочани – 3, Свети Николе – 2, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се 6 починати лица, од Скопје (3), од Охрид (1), Кавадарци (1) и Куманово (1), на возраст од 0-91 година. Регистрираните се починати во период од 24.12.2021-11.01.2022. Од починатите, 4 се починати во болнички, а 2 во домашни услови.

Досега во земјава направени се вкупно 1.692.991 тестирања на COVID-19. Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 241.651, бројот на оздравени пациенти е 218.340, на починати е 8.083, а на активни случаи изнесува 15.228.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 108.346, Активни 8.333
Куманово 13.670, Активни 490
Прилеп 11.723, Активни 839
Тетово 11.653, Активни 206
Битола 10.870, Активни 1.423
Гостивар 8.280, Активни 183
Кавадарци 7.913, Активни 407
Велес 7.809, Активни 270
Охрид 7.345, Активни 535
Штип 7.051, Активни 259
Струмица 6.583, Активни 267
Кичево 4.538, Активни 202
Кочани 4.276, Активни 152
Струга 4.079, Активни 131
Гевгелија 3.222, Активни 249
Неготино 2.797, Активни 133
Свети Николе 2.227, Активни 66
Крива Паланка 2.050, Активни 81
Ресен 2.049, Активни 151
Радовиш 1.979, Активни 151
Делчево 1.565, Активни 86
Берово 1.528, Активни 45
Дебар 1.474, Активни 15
Виница 1.210, Активни 31
Пробиштип 1.199, Активни 49
Валандово 1.182, Активни 133
Кратово 808, Активни 19
Богданци 749, Активни 56
Крушево 741, Активни 130
Демир Хисар 693, Активни 46
Македонски Брод 579, Активни 32
Демир Капија 451, Активни 15
Македонска Каменица 446, Активни 18
Пехчево 376, Активни 16
Дојран 190, Активни 9

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Македонија

Од утре затворен за сообраќај регионалниот пат Велес-Градско

Read more

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Read more

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Read more

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Read more
 

Вести

Условна казна затвор за Алабаковски за потпалување на културниот центар „Иван Михајлов“

Читај повеќе

Бугарско МНР: Исвиркувањето на химната на Бугарија во Скопје е во спротивност со европските принципи

Читај повеќе

Први резултати од референдумот во Украина: Над 96% се за приклучување кон Русија

Читај повеќе

Од утре затворен за сообраќај регионалниот пат Велес-Градско

Читај повеќе

Емисиите на CO₂ од нови возила во ЕУ се намалени за 12%

Читај повеќе

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Читај повеќе

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Читај повеќе

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе