Дневен ковид биланс: 184 новозаразени и 6 починати

Во последните 24 часа се направени 1.466 тестирања, регистрирани се 183 нови случаи на COVID-19, додека 6 лица починаа.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 85
 • Кавадарци 13
 • Охрид 10
 • Тетово 10
 • Прилеп 7
 • Гевгелија 6
 • Гостивар 6
 • Куманово 6
 • Ресен 6
 • Струга 5
 • Велес 4
 • Неготино 4
 • Струмица 3
 • Штип 3
 • Богданци 2
 • Кочани 2
 • Пробиштип 2
 • Радовиш 2
 • Битола 1
 • Дебар 1
 • Делчево 1
 • Дојран 1
 • Кичево 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 1

Починати се 6 лица: 2 пациента од Охрид (72 и 45г), а по 1 од Скопје (90г), Куманово (51г), Прилеп (77г) и Гостивар (71г). Пациентите се починати во болнички услови. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.731 оздравени пациенти од: 

 • Скопје 983 
 • Куманово 57 
 • Тетово 98 
 • Прилеп 5 
 • Гостивар 87 
 • Штип 23 
 • Битола 60 
 • Велес 62 
 • Охрид 25 
 • Струмица 60 
 • Кавадарци 36 
 • Струга 21 
 • Кочани 24 
 • Кичево 28 
 • Свети Николе 9 
 • Гевгелија 18 
 • Неготино 29 
 • Дебар 6 
 • Ресен 16 
 • Крива Паланка 10 
 • Радовиш 4
 • Берово 4 
 • Делчево 10 
 • Пробиштип 2 
 • Виница 13 
 • Валандово 7 
 • Демир Хисар 5 
 • Богданци 5 
 • Македонска Каменица 12 
 • Демир Капија 9 
 • Пехчево 1  
 • Дојран 2 

Досега во земјава се направени вкупно 442.600 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.654, бројката на оздравени пациенти е 78.154, на починати е 2.785, а бројот на активни случаи изнесува 9.715.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Македонија

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Read more

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Read more

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Read more

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе