Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Дваесет и еден нов случај на COVID-19 од направени 4.370 тестирања, еден починат и седум оздравени пациенти се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

Шест од новодијагностицираните се од Кичево, по четворица од Скопје и Тетово, двајца од Прилеп и по еден нов случај имаат Битола, Велес, Дебар, Куманово и Охрид.

Починатото лице е 72-годишен од Куманово, кој починал во болнички услови. Четворица од седумтемина оздравени се од Скопје, двајца од Кичево и еден од Струмица. Активни случаи на COVID-19 во земјава има 438, од кои 189 се во Скопје.

Епидемиолошка анализа на вкупно заболени и на активни по градови:

Скопје 68.608, Активни 189

Куманово 8.868, Активни 53

Прилеп 8.318, Активни 33

Тетово 7.230, Активни 27

Битола 6.304, Активни 18

Велес 5.470, Активни 3

Гостивар 5.180, Активни 15

Кавадарци 5.153, Активни 0

Охрид 5.010, Активни 18

Штип 4.959, Активни 2

Струмица 4.113, Активни 6

Струга 2.981, Активни 4

Кочани 2.791, Активни 4

Кичево 2.577, Активни 25

Гевгелија 2.195, Активни 3

Неготино 2.184, Активни 4

Свети Николе 1.523, Активни 2

Ресен 1.234, Активни 1

Крива Паланка 1.222, Активни 2

Радовиш 1.161, Активни 7

Берово 1.029, Активни 0

Делчево 972, Активни 4

Дебар 941, Активни 2

Виница 886, Активни 5

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 1

Демир Хисар 400, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 376, Активни 3

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268 0

Македонска Каменица 249, Активни 2

Дојран 132, Активни 0

Од почетокот на епидемијата во земјава, бројот на COVID-дијагностицирани достигна 155.528 од вкупно направени 831.031 тест. Починаа 5.471, а оздравени се 149.619 пациенти.

реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Македонија

Пендаровски: Сè уште сме заробеници на минатото

Read more

Филипче: Не може да се претпостави дали вакцината ќе биде сезонска

Read more

Филипче: Има зголемен број заболени, но ситуацијата е стабилна

Read more

Изречена казна од 3.000 евра за запалена депонија во Велес

Read more
 

Вести

Пендаровски: Сè уште сме заробеници на минатото

Читај повеќе

Филипче: Не може да се претпостави дали вакцината ќе биде сезонска

Читај повеќе

МВР: За пукање на свадби се предвидени и затворски казни

Читај повеќе

Pfizer започна со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Читај повеќе

Филипче: Има зголемен број заболени, но ситуацијата е стабилна

Читај повеќе

Изречена казна од 3.000 евра за запалена депонија во Велес

Читај повеќе

74 нови случаи, двајца починати од COVID-19

Читај повеќе

Заев и Касами договорија соработка за претстојните локални избори

Читај повеќе

Седумдесетгодишен пијан кумановец прегази тројца пешаци од кои еден загина

Читај повеќе