Дневен ковид-биланс: 276 новозаразени и 5 починати

Во последните 24 часа направени се 2.720 тестирања, регистрирани се 276 нови случаи на COVID-19, додека 5 лица ја загубија битката со болеста.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 130
 • Битола 35
 • Прилеп 17
 • Охрид 14
 • Куманово 13
 • Штип 10
 • Кавадарци 9
 • Струмица 7
 • Крива Паланка 6
 • Тетово 5
 • Кочани 4
 • Пробиштип 4
 • Свети Николе 4
 • Велес 3
 • Ресен 3
 • Богданци 2
 • Гевгелија 2
 • Неготино 2
 • Гостивар 1
 • Делчево 1
 • Кичево 1
 • Македонски Брод 1
 • Радовиш 1
 • Струга 1

Процентот на позитивни од тестираните изнесува 10,147.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 5 починати лица: 2 од Скопје (82г и 82г), по 1 од Свети Николе (68г), Кратово (88г) и Демир Хисар (55г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се 5 починати лица со датум на смрт од 21.11.2021 до 28.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (3), Прилеп (1), Кичево (1). Починатите лица се на возраст од 29 до 79 години. Две лица се починати во домашни услови и три лица во болнички услови.

Регистрирани сe 249 оздравени пациенти од: 
• Скопје – 111
• Битола – 35
• Прилеп – 22
• Кавадарци – 18
• Штип – 9
• Велес – 8
• Куманово и Делчево – по 7
• Кочани и Ресен – по 6
• Берово, Виница и Кратово – по 3
• Свети Николе – 2
• Пробиштип, Неготино, Кичево, Радовиш, Македонски Брод, Демир Хисар, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.484.645 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 217.301, бројот на оздравени пациенти е 203.574, на починати е 7.641, а бројот на активни случаи изнесува 6.086.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Македонија

Агелер: Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија

Read more

Левица: СДС и ДПМНЕ распродаваат плодна почва за фотоволтаични централи

Read more

Без струја денеска делови од Аеродром, Карпош и Гази Баба

Read more

Сончево со мала локална облачност

Read more
 

Вести

Дали ерупција на супервулкан ѝ се заканува на Италија?

Читај повеќе

Волстрит падна на најниско ниво од јуни

Читај повеќе
 • play_arrow

Камера го снимила моментот кога автобусот паднал од надвозник кај Венеција

Читај повеќе

Агелер: Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија

Читај повеќе

Левица: СДС и ДПМНЕ распродаваат плодна почва за фотоволтаични централи

Читај повеќе

Лондон тврди: Кинеска нуклеарна подморница фатена во стапица, загинале 55 морнари

Читај повеќе

Историска одлука: Во Ватикан жените за прв пат гласаат на состанокот на Архиерејскиот синод

Читај повеќе

Русија не планира дополнителна мобилизација за во Украина, веќе се пријавиле 335.000 луѓе

Читај повеќе
 • play_arrow

Пукање на универзитет во Балтимор, неколку повредени

Читај повеќе