Дневен ковид биланс: 347 новозаразени и 11 починати

Во последните 24 часа се направени 2.013 тестирања, регистрирани се 347 нови случаи на COVID-19, додека 11 лица починаа.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 179
 • Куманово 24
 • Охрид 18
 • Тетово 14
 • Кавадарци 13
 • Штип 13
 • Велес 11
 • Делчево 10
 • Гостивар 8
 • Кочани 8
 • Струмица 7
 • Прилеп 5
 • Пробиштип 5
 • Берово 4
 • Дебар 4
 • Кичево 4
 • Струга 4
 • Богданци 3
 • Крива Паланка 3
 • Демир Капија 2
 • Свети Николе 2
 • Битола 1
 • Виница 1
 • Гевгелија 1
 • Крушево 1
 • Пехчево 1
 • Ресен 1

Починати се 11 лица: 5 пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), по 1 пациент од Штип (80г.), Велес (82г.), Струмица (78г.), Кавадарци (55г.), Валандово (63г.) и Пехчево (93г.). Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од:

 • Скопје 270
 • Куманово 13
 • Тетово 11
 • Прилеп 15
 • Гостивар 4
 • Штип 5
 • Битола 3
 • Велес 6
 • Струмица 9
 • Кавадарци 8
 • Струга 1
 • Кочани 4
 • Кичево 5
 • Свети Николе 2
 • Гевгелија 2
 • Неготино 4
 • Ресен 3
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 3
 • Берово 2
 • Богданци 1
 • Кратово 1
 • Крушево 1
 • Пехчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 90.471, бројката на оздравени пациенти е 76.423, на починати е 2.779, а бројот на активни случаи изнесува 11.269.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Македонија

Сончево и топло до 20 степени

Read more

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Read more

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Read more

Нови 725 случаи на COVID-19 од 3.342 тестирања

Read more
 

Вести

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе