Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Во последните 24 часа направени се 3.042 тестирања, регистрирани се 355 нови случаи на COVID-19, додека 9 лица ја загубија битката со болеста.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 152
 • Битола 38
 • Кавадарци 25
 • Прилеп 24
 • Куманово 17
 • Охрид 17
 • Велес 14
 • Радовиш 9
 • Делчево 6
 • Ресен 5
 • Штип 5
 • Гевгелија 4
 • Кочани 4
 • Крива Паланка 4
 • Струмица 4
 • Тетово 4
 • Валандово 3
 • Виница 3
 • Неготино 3
 • Пробиштип 3
 • Крушево 2
 • Македонски Брод 2
 • Богданци 1
 • Демир Хисар 1
 • Кичево 1
 • Кратово 1
 • Македонска Каменица 1
 • Пехчево 1
 • Свети Николе 1

Процентот на позитивни од тестираните изнесува 11,669.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 3 од Скопје (72г, 84г и 84г), 2 од Охрид (51г и 55г) и по 1 од Крива Паланка (79г), Македонска Каменица (56г), Битола (65г) и Куманово (62г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се 6 починати лица со датум на смрт од 31.08.2021 до 01.12.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Кочани (1), Македонски Брод (1), Свети Николе (1), Куманово (1). Починатите лица се на возраст од 54 до 88 години. Три лица се починати во домашни услови и три лица во болнички услови.

Регистрирани сe 2.308 оздравени пациенти од:
• Скопје – 1.153
• Велес – 141
• Охрид – 106
• Прилеп – 105
• Битола – 99
• Кавадарци – 79
• Куманово – 62
• Струмица – 52
• Тетово и Штип – по 45
• Гевгелија и Крива Паланка – по 39
• Кичево и Кочани – по 38
• Македонска Каменица – 33
• Свети Николе – 30
• Ресен – 28
• Струга – 25
• Делчево – 23
• Радовиш – 18
• Гостивар, Виница и Демир Хисар – по 16
• Неготино и Валандово – по 14
• Берово – 12
• Богданци – 6
• Крушево – 4
• Пробиштип, Македонски Брод и Демир Капија – по 3
• Кратово – 2
• Дојран –  1

Во последните 24 часа регистрирани се 329, додека останатите 1.980 оздравени се административно затворени случаи од периодот 16.09 - 31.10.2021. Досега во земјата се направени вкупно 1.481.925 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 217.025, бројот на оздравени пациенти е 203.325, на починати е 7.631, а бројот на активни случаи изнесува 6.069.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Македонија

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Read more

Од 11 декември изменет сообраќаен режим на патот Прилеп – Битола

Read more

Утврден е текстот на Предлог закон за помилување

Read more

Студено со врнежи од снег на планините, дожд на пониските места

Read more
 

Вести

 • play_arrow

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Читај повеќе

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Читај повеќе

Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Читај повеќе

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Читај повеќе

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Читај повеќе

Американскиот Сенат блокира милијарди предвидени за Украина и Израел

Читај повеќе

Во нацистичка униформа „блесна“ жената задолжена за контрола на медиумите во Србија

Читај повеќе

Остриот пад на цената на нафтата го турна Волстрит

Читај повеќе

Почина Хуанита Кастро, противничка на комунизмот која соработуваше со ЦИА

Читај повеќе