Дневен ковид биланс: 438 позитивни и 6 починати

Во последните 24 часа се направени 2.306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на COVID-19, а шестмина починаа.

По градови:
- Скопје 200
- Куманово 21
- Дебар 1
- Штип 17
- Прилеп 13
- Тетово 27
- Велес 7
- Битола 18
- Охрид 16
- Кавадарци 9
- Гостивар 2
- Гевгелија 10
- Струмица 30
- Крива Паланка 6
- Радовиш 6
- Кочани 15
- Пробиштип 1
- Пехчево 3
- Берово 2
- Валандово 3
- Виница 3
- Делчево 5
- Кратово 1
- Свети Николе 3
- Кичево 9
- Ресен 5
- Неготино 5

Во болнички услови починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г.), од Крива Паланка (62г.), Струмица (64г.) и пациент од Штип (78г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравени пациенти од:

-Скопје 85
-Куманово 12
-Дебар 1
-Штип 9
-Прилеп 7
-Тетово 10
-Битола 4
-Кавадарци 7
-Гостивар 5
-Гевгелија 4
-Крива Паланка 1
-Радовиш 5
-Кочани 21
-Пробиштип 1
-Берово 6
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 5
-Кичево 2
-Ресен 2
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607, бројката на оздравени пациенти е 16.949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.837.

реклама

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Read more

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Read more

Македонија

Пендаровски: Вакцинацијата е клучна и да се спроведе без одлагање

Read more

Нови 491 случаи од 3.747 тестирања, починати се 16 лица

Read more

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини на Pfizer

Read more

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и Јавното обвинителство да покрене обвиненија

Read more
 

Вести

Приведена лекарка во Куманово осомничена за поткуп и злоупотреба на службена положба

Читај повеќе

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

Читај повеќе

Пендаровски: Вакцинацијата е клучна и да се спроведе без одлагање

Читај повеќе

Нови 491 случаи од 3.747 тестирања, починати се 16 лица

Читај повеќе

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини на Pfizer

Читај повеќе

Борис Џонсон конечно призна колку деца има

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и Јавното обвинителство да покрене обвиненија

Читај повеќе

Денес ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“

Читај повеќе

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Читај повеќе