Дневен ковид-биланс: 467 новозаразени и 14 починати

Во последните 24 часа направени се 3.512 тестирања, регистрирани се 467 нови случаи на COVID-19, 14 лица ја загубија битката со болеста, а регистрирани се и 496 оздравени пациенти.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 245
 • Куманово 47
 • Велес 27
 • Прилеп 21
 • Кавадарци 17
 • Кичево 13
 • Кочани 12
 • Битола 11
 • Крива Паланка 9
 • Охрид 8
 • Струмица 6
 • Тетово 6
 • Валандово 5
 • Радовиш 5
 • Штип 5
 • Кратово 4
 • Крушево 4
 • Гевгелија 3
 • Гостивар 3
 • Демир Хисар 3
 • Делчево 2
 • Македонски Брод 2
 • Неготино 2
 • Пробиштип 2
 • Берово 1
 • Богданци 1
 • Македонска Каменица 1
 • Свети Николе 1
 • Струга 1

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица: 5 од Скопје (73г, 72г, 70г, 61г и 57г), по 2 од Тетово (88г и 72г) и Кратово (73г и 66г), по 1 од Демир Капија (69г), Прилеп (90г), Радовиш (55г) и Штип (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се уште 9 починати лица, со датум на смрт од 08.09.2021 до 28.09.2021 година. Починатите лица се по 2 од Гостивар, Струмица и Тетово, и по 1 од Скопје, Струга и Кавадарци, на возраст од 64 до 86 години. Од пријавените лица 5 се починати во домашни услови, а 4 лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 496 оздравени пациенти од: 
• Скопје – 269
• Куманово – 51
• Струмица – 23
• Велес – 21
• Прилеп – 20
• Битола и Тетово – 15
• Штип – 14
• Кавадарци и Кичево – 11
• Радовиш, Гостивар и Свети Николе – 6
• Крива Паланка, Гевгелија и Виница – 4
• Пробиштип и Ресен – 3
• Кочани и Делчево – 2
• Охрид , Валандово, Неготино, Македонски Брод, Македонска Каменица и Дојран – 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.282.666 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 190.463, бројката на оздравени пациенти е 171.871, на починати е 6.630, а бројот на активни случаи изнесува 11.962.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Македонија

МЗ: На Инфективна почина 17-годишна пациентка заболена од COVID-19

Read more

Вo недела почнува зимското сметање на времето

Read more

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Read more
 

Вести

Три лица извршиле обљуба врз девојка од Крива Паланка

Читај повеќе

МЗ: На Инфективна почина 17-годишна пациентка заболена од COVID-19

Читај повеќе
 • filter

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Читај повеќе

Вo недела почнува зимското сметање на времето

Читај повеќе

Борисов: За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

Читај повеќе

Приведен битолчанец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Претрес во Струга, пронајдено оружје

Читај повеќе

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Читај повеќе

„Го Сакам Водно“ до Арсовска и Шилегов: Покажете гаранција за Водно

Читај повеќе