Дневен ковид-биланс: 468 новозаразени и 7 починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 4.295 тестирања, регистрирани се 468 нови случаи на COVID-19, а 7 лица починаа.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 227
 • Куманово 41
 • Штип 26
 • Велес 23
 • Охрид 23
 • Кавадарци 16
 • Струмица 13
 • Кочани 11
 • Крива Паланка 11
 • Прилеп 11
 • Битола 8
 • Гевгелија 7
 • Радовиш 7
 • Свети Николе 7
 • Виница 5
 • Пробиштип 5
 • Тетово 5
 • Струга 4
 • Валандово 3
 • Неготино 3
 • Ресен 3
 • Богданци 2
 • Кичево 2
 • Кратово 2
 • Гостивар 1
 • Македонски Брод 1
 • Македонска Каменица 1

Регистрирани сe 284 оздравени пациенти од: Скопје – 149, Куманово – 28, Кавадарци – 14, Велес – 13, Битола – 10, Шип – 9, Струмица, Кичево и Гостивар – по 7, Прилеп и Кочани – по 6, Свети Николе и Валандово – по 5, Гевгелија, Виница и Кратово – по 3, Делчево и Неготино – по 2, Крива Паланка, Радовиш, Ресен, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 7 лица: 2 од Скопје (61г, и 91г), по 1 од Кочани (74г), Виница (69г), Кичево (56г), Прилеп (73г) и Струмица (69г).​ Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица содијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се уште 4 починати лица, со датум на смрт од 15.09.2021 до 30.09.2021 година. Починатите лица се 3 лица од Битола и 1 од Скопје, на возраст од 51 до 80 години. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Македонија

Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Read more

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Read more

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Read more

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе