Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, регистрирани се 489 нови случаи на COVID-19, што е 17,2% од тестираните, додека 33 лица починаа.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 155 
 • Битола 52 
 • Куманово 47 
 • Прилеп 27 
 • Струмица 25 
 • Охрид 21 
 • Велес 19
 • Тетово 19 
 • Штип 18 
 • Кочани 16 
 • Кичево 15 
 • Виница 10
 • Радовиш 10 
 • Гостивар 7
 • Струга 7 
 • Кавадарци 6 
 • Богданци 5
 • Крива Паланка 5
 • Берово 4
 • Гевгелија 4
 • Демир Хисар 4 
 • Неготино 3
 • Ресен 3 
 • Валандово 2
 • Делчево 1
 • Крушево 1
 • Македонска Каменица 1
 • Пробиштип 1
 • Свети Николе 1

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 15 од Скопје (47г, 52г, 56г, 63г, 68г, 68г, 70г, 77г, 78г, 84г, 84г, 84г, 84г, 85г и 91г), 5 од Прилеп (59г, 68г, 75г, 78г и 87г), 3 од Охрид (74г, 76г и 87г), по 2 од Куманово (56г и 84г) и Тетово (65г и 80г), и по 1 починат е пријавен од Битола (65г), Гостивар (81г), Штип (80г), Свети Николе (67г), Кавадарци (80г) и Демир Хисар (52г).

Регистрирани се 905 оздравени пациенти од:

 • Скопје 375 
 • Охрид 92 
 • Битола 70 
 • Куманово 66 
 • Велес 35 
 • Гостивар 34
 • Штип 27 
 • Тетово 26 
 • Струга 21 
 • Струмица и Кочани по 20 
 • Прилеп 19 
 • Гевгелија и Валандово по 16 
 • Кичево 12
 • Ресен 8 
 • Радовиш и Свети Николе по 7 
 • Берово и Делчево по 5 
 • Виница, Богданци, Пробиштип и Македонски Брод по 4 
 • Кавадарци и Демир Хисар по 2 
 • Крива Паланка, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 703.569 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.710, бројката на оздравени пациенти е 127.139, на починати е 4.628, а бројот на активни случаи изнесува 17.943.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Македонија

Нови 30 случаи на COVID-19, 16 починати

Read more

Царовска: Наставата од септември зависно од епидемиолошката состојба

Read more

Се чека формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more
 

Вести

Нови 30 случаи на COVID-19, 16 починати

Читај повеќе

Во Службен весник на Грција објавена одлука за граничните премини, за државјаните на С. Македонија дозволен влез

Читај повеќе

Царовска: Наставата од септември зависно од епидемиолошката состојба

Читај повеќе

Палестинците ги напуштаат населбите во близина на Појасот Газа поради израелските напади

Читај повеќе

Дутерте ѝ се закани на Кина: Нашето пријателство завршува тука

Читај повеќе

Се чека формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Читај повеќе

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Читај повеќе

Околу 40.000 дози од AstraZeneca пристигнуваат денес, утре 100.000 од Sinopharm

Читај повеќе

Изгоре камион кај Неготино

Читај повеќе