Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Во последните 24 часа направени се 2.236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на COVID-19. Починаа нови 15 лица.

Новозарените се во следниве градови:
- Скопје 353
- Куманово 33
- Штип 13
- Прилеп 36
- Тетово 33
- Струга 11
- Велес 34
- Битола 28
- Охрид 17
- Кавадарци 7
- Гостивар 7
- Струмица 20
- Крива Паланка 6
- Радовиш 2
- Пробиштип 3
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 2
- Берово 2
- Виница 1
- Делчево 4
- Свети Николе 6
- Кичево 6
- Ресен 1
- Неготино 2

Починати се 15 лица: 7 пациенти од Скопје (76, 63, 84, 82, 75, 80 и 85г.), 3 пациенти од Велес (41, 86 и 57г.), 2 пациенти од Гевгелија (60 и 51г.), по 1 пациент од Ресен (70г.), Делчево (59г.) и Охрид (87г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 531 оздравени пациенти од:
- Скопје 281
- Куманово 18
- Дебар 12
- Штип 6
- Прилеп 9
- Тетово 31
- Струга 4
- Велес 9
- Битола 15
- Охрид 8
- Кавадарци 9
- Гостивар 11
- Гевгелија 10
- Струмица 14
- Крива Паланка 12
- Радовиш 3
- Кочани 15
- Пробиштип 1
- Пехчево 2
- Берово 9
- Валандово 2
- Виница 6
- Делчево 31
- Кратово 1
- Свети Николе 3
- Кичево 7
- Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 238.011 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27.827, бројката на оздравени пациенти е 19.479, на починати е 949, а бројот на активни случаи изнесува 7.399.

реклама

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Елен Пејџ: Јас сум трансродово лице, викајте ме Елиот

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Македонија

Средновековниот и раноосманлискиот период во македонските учебници тема на 11. средба на македонско-бугарската Комисија

Read more

Со Албанија ќе се заштитува рибниот фонд во Охридското и Преспанското Езеро

Read more

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Read more

Почувствуван земјотрес во близина на Скопје

Read more

Вести

Починат 27-годишен маж најден кај Бит Пазар

Читај повеќе

Прегазен пешак во Скопје, возачот избегал

Читај повеќе

Средновековниот и раноосманлискиот период во македонските учебници тема на 11. средба на македонско-бугарската Комисија

Читај повеќе

Со Албанија ќе се заштитува рибниот фонд во Охридското и Преспанското Езеро

Читај повеќе

Лукашенко: Се закануваат дека ќе нè уништат

Читај повеќе

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Читај повеќе

Почувствуван земјотрес во близина на Скопје

Читај повеќе

Бојан Јовановски – Боки 13 отстранет од судница

Читај повеќе

ИЈЗ: За 9,9 отсто намален бројот на нови случаи со COVID-19

Читај повеќе