Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во изминатото деноноќие направени се 1.480 тестови, а регистрирани се 693 нови случаи на зараза со COVID-19. Регистрирани се и 826 оздравени лици, додека пријавени се 2 починати.

Новозаразените се регистрирани во следниве градови:

Скопје – 255
Битола – 49
Куманово – 44
Кавадарци – 42
Охрид – 32
Велес – 27
Прилеп – 27
Струмица – 27
Тетово – 24
Штип – 24
Гевгелија – 20
Радовиш – 20
Гостивар – 16
Делчево – 12
Кочани – 12
Неготино – 10
Кичево – 8
Струга – 8
Ресен – 7
Берово – 5
Крива Паланка – 5
Валандово – 4
Свети Николе – 4
Кратово – 3
Богданци – 2
Виница – 2
Демир Капија – 2
Крушево – 1
Пробиштип – 1

Од вкупниот број на позитивни (693) регистрирани се 170 реинфекции.

Процентот на позитивни од тестираните 1.480 лица изнесува 46,824%.

Единствен град каде моментално нема активни случаи е Пехчево.

Регистрирани сe 826 оздравени пациенти од: Скопје – 431, Струмица – 56, Битола – 49, Куманово – 39, Прилеп – 30, Тетово – 28, Велес – 23, Кавадарци и Гевгелија – по 21, Штип – 20, Гостивар и Кичево – по 17, Неготино и Ресен – по 15, Радовиш – 14, Кочани – 6, Валандово – 5, Богданци – 4, Крива Паланка, Кратово и Демир Хисар – по 3, Свети Николе и Виница – по 2, Струга и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (77г) и Богданци (77г). Двете се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од МојТермин не се регистрирани починати лица.

Досега во земјава се направени вкупно 2.131.728 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 333.360, бројот на оздравени пациенти е 319.717, на починати е 9.400, а бројот на активни случаи изнесува 4.243.

Дистрибуција по градови:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      157.099, Активни   1.645
Куманово    17.739, Активни    195
Битола      17.233, Активни    288
Прилеп      15.075, Активни    188
Тетово      14.220, Активни    200
Кавадарци   11.660, Активни    207
Велес 10.514, Активни    133
Гостивар    10.102, Активни    156
Охрид 9.830, Активни     217
Струмица    8.582, Активни     105
Штип  8.539, Активни     104
Кичево      5.958, Активни     59
Кочани      5.361, Активни     76
Струга      5.060, Активни     109
Гевгелија   4.685, Активни     67
Неготино    4.002, Активни     73
Ресен 2.949, Активни     37
Радовиш     2.751, Активни     89
Свети Николе      2.745, Активни     27
Крива Паланка     2.563, Активни     25
Делчево     2.043, Активни     28
Берово      1.774, Активни     39
Дебар 1.772, Активни     31
Валандово   1.574, Активни     14
Виница      1.437, Активни     19
Пробиштип   1.290, Активни     2
Богданци    1.064, Активни     12
Кратово     1.064, Активни     27
Крушево     996, Активни      32
Демир Хисар 902, Активни      18
Македонски Брод   774, Активни      7
Демир Капија      616, Активни      8
Македонска Каменица     530, Активни      4
Пехчево     493, Активни      0
Дојран      364, Активни      2

реклама

Во сенка на бруталниот Холанд се раѓа чудо што се чека уште од ерата на Марадона

Read more

Германија има чуден однос кон Украина од почетокот на војната: Што се крие зад тоа?

Read more

The Sun: Јунајтед го најде наследникот на Роналдо

Read more

Кинеските научници на Месечината пронајдоа гориво на иднината

Read more

Македонија

Законот за здруженија и фондации ќе биде објавен на ЕНЕР до крајот на октомври

Read more

Почна протестот против отварањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Read more

ПИНА: Над 81 отсто од анкетираните новинарки се соочиле со онлајн вознемирување

Read more

„Независниот“ Реџепи можеби ќе премине во ДУИ

Read more
 

Вести

Законот за здруженија и фондации ќе биде објавен на ЕНЕР до крајот на октомври

Читај повеќе

Почна протестот против отварањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Читај повеќе

Путин денеска слави 70 години: Има ли раскол во редовите на неговиот режим?

Читај повеќе

Нобеловата награда за мир ја добија активисти од Русија, Белорусија и Украина

Читај повеќе
  • play_arrow

„Бела чао“ стана протестна химна: Се пееше во Скопје, се пее во Украина и во Иран

Читај повеќе

ПИНА: Над 81 отсто од анкетираните новинарки се соочиле со онлајн вознемирување

Читај повеќе

„Независниот“ Реџепи можеби ќе премине во ДУИ

Читај повеќе

Германија има чуден однос кон Украина од почетокот на војната: Што се крие зад тоа?

Читај повеќе

Европратениците бараат санкции за убијците на Иранката Махса Амини

Читај повеќе