Дневен ковид-биланс: 726 новозаразени и 7 починати

Во последните 24 часа се направени 3.144 тестирања, регистрирани се 726 нови случаи на COVID-19, додека седуммина починаа како последица на вирусот.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 367
 • Прилеп 53
 • Куманово 34
 • Неготино 29
 • Кавадарци 26
 • Битола 25
 • Охрид 23
 • Крива Паланка 21
 • Велес 18
 • Тетово 17
 • Гевгелија 14
 • Гостивар 12
 • Кочани 10
 • Струга 9
 • Штип 9
 • Пробиштип 8
 • Демир Капија 7
 • Берово 5
 • Демир Хисар 5
 • Кратово 5
 • Крушево 5
 • Струмица 5
 • Кичево 4
 • Ресен 3
 • Свети Николе 3
 • Богданци 2
 • Валандово 2
 • Виница 2
 • Делчево 2
 • Македонски Брод 1

Починати се 7 лица: по 2 пациента од Скопје (77г, 74г) и Кичево (71г, 51г), а по 1 пациент од Битола (72г), Неготино (67г) и Кавадарци (64г). Шест пациенти се починати во болнички услови, додека еден во домашни услови.

Регистрирани се 368 оздравени пациенти од:

 • Скопје 154
 • Прилеп 61
 • Охрид 25
 • Битола 17
 • Велес 14
 • Струга 14
 • Куманово 12
 • Гевгелија 9
 • Тетово 9
 • Штип 7
 • Гостивар 6
 • Струмица 6
 • Делчево 5
 • Дебар 4
 • Кичево 3
 • Кочани 3
 • Радовиш 3
 • Ресен 3
 • Валандово 2
 • Кратово 2
 • Крива Паланка 2
 • Пробиштип 2
 • Богданци 1
 • Дојран 1
 • Крушево 1
 • Неготино 1
 • Свети Николе 1

Досега во земјата се направени вкупно 526.870 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 103.746, бројката на оздравени пациенти е 91.875, на починати е 3.151, а бројот на активни случаи изнесува 8.720.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Македонија

Паркот на природата „Езерани“ плени со својата разновидност и убавина

Read more

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Read more

МОН: Нови наставни програми за првачињата – основа и поттик за креативен пристап во наставата

Read more

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на проектот – брз автобуски превоз

Read more
 

Вести

 • filter

Паркот на природата „Езерани“ плени со својата разновидност и убавина

Читај повеќе

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Читај повеќе

Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај и преку С. Македонија

Читај повеќе

МОН: Нови наставни програми за првачињата – основа и поттик за креативен пристап во наставата

Читај повеќе

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Читај повеќе

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на проектот – брз автобуски превоз

Читај повеќе

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Читај повеќе

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Читај повеќе

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници е во понеделник

Читај повеќе