Дневен ковид биланс: 820 новозаразени и 32 починати

Во последните 24 часа се направени 2.019 тестирања, регистрирани се 820 нови случаи на COVID-19 во, додека 32 лица починаа.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 279
 • Битола 58
 • Куманово 49
 • Тетово 42
 • Штип 39
 • Гостивар 37
 • Кавадарци 34
 • Струга 33
 • Гевгелија 25
 • Струмица 25
 • Охрид 24
 • Неготино 21
 • Велес 19
 • Делчево 15
 • Кочани 15
 • Прилеп 15
 • Свети Николе 15
 • Берово 14
 • Валандово 11
 • Кичево 11
 • Пробиштип 10
 • Радовиш 7
 • Виница 6
 • Крива Паланка 6
 • Кратово 3
 • Пехчево 3
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 1
 • Ресен 1

Починати се 32 лица: 11 пациенти од Скопје (73, 68, 72, 83, 77, 78, 62, 63, 88, 55, 56г), 4 од Куманово (89, 95, 63, 57г), 3 од Прилеп (65, 59, 79г), Битола (77, 53, 62г), Охрид (75г), Гостивар (59, 76, 66г), Струмица (57, 68, 76г) и по 1 пациент од Тетово (83г), Велес (67г), Гевгелија (74г) и Ресен (61г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 895 оздравени пациенти од:

 • Скопје 496
 • Куманово 39
 • Штип 32
 • Прилеп 37
 • Тетово 29
 • Струга 26
 • Велес 26
 • Битола 18
 • Охрид 33
 • Кавадарци 17
 • Гостивар 31
 • Гевгелија 8
 • Струмица 17  
 • Радовиш 3
 • Крушево 4
 • Кочани 13
 • Пробиштип 2
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 3
 • Пехчево 3
 • Берово 4
 • Валандово 8
 • Виница 5
 • Делчево 1
 • Кратово 6
 • Свети Николе 8
 • Кичево 8
 • Ресен 7  
 • Неготино 9

Досега во земјата се направени вкупно 331.105 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61.543, бројката на оздравени пациенти е 38.400 на починати е 1.731, а бројот на активни случаи изнесува 21.412.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Македонија

Рестораните и угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Read more

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Read more

4.817 инспекциски надзори и контроли, затворени 5 угостителски објекти во една недела

Read more

72 нови случаи, 1.023 оздравени и 13 починати од COVID-19

Read more
 

Вести

Белата куќа ги избриша сите снимки со Трамп од нејзиниот YouTube канал

Читај повеќе

Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Читај повеќе

Рестораните и угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Читај повеќе

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

Читај повеќе
 • play_arrow

Гледајте ја во живо инаугурацијата на Бајден

Читај повеќе

Прв полициски час во Холандија по Втората светска војна

Читај повеќе
 • play_arrow

Трамп замина сосе нуклеарните шифри – што ќе се случува сега?

Читај повеќе