Дневен ковид-биланс: 824 новозаразени од 3.988 тестирања, 31 починат

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, регистрирани се 824 нови случаи на COVID-19, додека починаа 31 лице.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 313
 • Куманово 75
 • Битола 59
 • Прилеп 46
 • Велес 30
 • Кавадарци 30
 • Тетово 30
 • Струмица 29
 • Штип 29
 • Гостивар 24
 • Охрид 20
 • Кичево 16
 • Свети Николе 15
 • Гевгелија 14
 • Делчево 13
 • Богданци 9
 • Неготино 8
 • Виница 7
 • Кочани 7
 • Крива Паланка 7
 • Струга 7
 • Валандово 6
 • Ресен 6
 • Радовиш 5
 • Берово 4
 • Македонска Каменица 4
 • Пехчево 4
 • Кратово 2
 • Крушево 2
 • Демир Хисар 1
 • Дојран 1
 • Македонски Брод 1

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 12 од Скопје (50г, 52г, 61г, 62г, 63г, 64г, 64г, 68г, 74г, 75г, 77г и 79г), по 3 од Куманово (70г, 75г и 75г) и Охрид (65г, 72г и 87г), 2 од Прилеп (67г и 80г) и по 1 починат од Битола (38г), Виница (62г), Гостивар (83г), Дебар (75г), Кавадарци (63г), Кратово (75г), Пробиштип (85г), Радовиш (79г), Ресен (67г), Свети Николе (69г) и Тетово (71г).

Регистрирани се 682 оздравени пациенти од:

 • Скопје 285 
 • Кавадарци 57 
 • Прилеп 49
 • Куманово 45 
 • Битола 31 
 • Гостивар 29 
 • Велес 24 
 • Тетово и Кичево по 20 
 • Неготино 19 
 • Гевгелија 18 
 • Штип 16 
 • Струмица 14 
 • Кочани 10 
 • Валандово 9 
 • Берово 8 
 • Свети Николе 7 
 • Демир Капија 4 
 • Ресен, Пробиштип и Виница по 3 
 • Охрид, Радовиш и Македонски Брод по 2 
 • Струга и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 688.876 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 146.733, бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати е 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Македонија

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Read more

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Read more

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Read more

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Read more
 

Вести

Највисок скок на инфлацијата во САД во изминатите 12 години

Читај повеќе

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Читај повеќе
 • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
 • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе