Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот има 10.326.158 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 505.956, а оздравеле 5.600.574 луѓе.

-Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека се регистрирани 15 нови случаи од COVID-19, со што бројот на заразени се зголеми на 3.390 лица.

-На Кипар од направени 1.290 тестови во изминатите 24 часа се регистрирани два нови случаи на COVID-19. Бројот на заразени се зголеми на 996 лица.

– Во последното деноноќие во Албанија регистрирани се 64 нови случаи со COVID-19, со што вкупната бројка се зголеми на 2.466. Од почетокот на пандемијата битката со опасниот вирус ја добиле 1.438 лица, ја изгубиле 58, додека активни на болеста се 970 лица, од нив болнички се лекуваат 84, од кои 11 се на интензивна терапија.

– Во Русија во текот на претходниот ден се регистрирани 6.719 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заболени се зголеми на 641.156 од почетокот на пандемијата. Во истиот период починале 93 лица, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 9.116. Од почетокот на пандемијата оздравеле 403.430 пациенти.

– Во Јужна Кореја потврдени се 42 нови случаи на COVID-19, со што вкупниот број на заразени достигна 12.757. Од почетокот на епидемијата починале 282 луѓе.

– Во Бугарија во последните 24 часа потврдени се 66 нови случаи на COVID-19, објави националниот портал за информации за коронавирусот. Во текот на изминатите 24 часа, тестирани се 1.034 примероци. Од 4.691 потврдени случаи на коронавирус во Бугарија починале 219 луѓе.

– Според најновите податоци на Институтот за јавно здравје во Црна Гора има 17 новозаразени лица со коронавирус од 243 тестирани примероци, а најмногу, девет, се во Подгорица. Регистрирани се и два смртни случаи.

– Во Јапонија во изминатите 24 часа регистрирани се 112 нови случаи на коронавирус, што е најголемото дневно зголемување од 25 мај кога е укината вонредната состојба. Во истиот период починало едно лице, соопшти Министерството за здравство на земјата.

– Кина пријави 12 нови случаи на COVID-19, додека претходниот ден имаше 17. Кинеската национална здравствена комисија објави дека пет нови случаи на COVID-19 се т.н. увезени инфекции поврзани со патници од странство. Пријавени се седум локални инфекции во главниот град Пекинг. Пекинг тестираше околу една третина од населението, како дел од напорите на градските власти да го спречат ширењето на коронавирусот.

– Во Мексико се потврдени уште 4.050 случаи на коронавирус, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вкупниот број на заразени во земјата сега е 216.852. Во последните 24 часа починале уште 267 лица, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 26.648. 

Тагови
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Свет

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Read more

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Read more

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more
 

Вести

Во Кочани огнената стихија оштети куќи и возила, десетина граѓани завршија во болница

Читај повеќе

Нови 54 случаи на COVID-19 од 3.087 тестирања

Читај повеќе

Малолетнички повредени во судир меѓу автомобил и електричен тротинет

Читај повеќе
  • play_arrow

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Читај повеќе

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Читај повеќе

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Читај повеќе

Пендаровски: Eднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација

Читај повеќе

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Читај повеќе