Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот се регистрирани 10.907.792 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 521.163, а оздравеле 6.088.007 луѓе.

-Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека се регистрирани 28 нови случаи од COVID-19, со што бројот на заразени се зголеми на 3.458 лица.

-На Кипар од направени 1.019 тестови во изминатите 24 часа не е регистриран ниту еден нов случај на COVID-19. Бројот на заразени остана ист, односно 999 лица.

– Здравствените власти во Словенија соопштија дека епидемиолошката слика во земјата загрижувачки се влошува, откако денеска беа потврдени 21 новозаразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Овие бројки се највисоки изминативе месеци и според епидемиолозите можат дополнително да растат и во следните денови. Денеска од направени над 1.000 тестирања. Епидемиологот Бојана Беовиќ, која е и раководител со Советот при Министерството за здравство кој се справува со последиците со COVID-19, смета дека најголем дел од новите случаи се увезени, но предупреди дека вирусот брзо се шири.

– Вирусот се шири во семејствата, во работните колективи, секаде каде што луѓето се групираат. Ова значи дека секој може секаде да се зарази што е многу загрижувачки, изјави Беовиќ.

Словенија поради зголемувањето на бројот новозаразени веќе врати дел од рестриктивните мерки, односно забрани собирање на луѓе во групи поголеми од 50 лица, а властите предупредија дека ако бројките продолжат да растат ќе бидат вратени и другите мерки за заштита.

– Во Албанија расте бројот на новозаразени, на оздравени, но и на починати лица од COVID-19. Во изминатото деноноќие регистрирани се 82 позитивни случаи, што е една од највисоките бројки на новозаразени во едно деноноќие, од појавата на пандемијата, со што вкупниот број сега изнесува 2.662 лица. Во исто време излекувани се 44 лица или вкупно 1.559. 

Според статистиката, на која се повикуваат медиумите, последните десет дена од јуни забележан е највисок раст на новозаразени, починати и лица кои болнички се лекуваат. За десет дена, од 20 до 30 јуни, регистрирани се 644 новозаразени, десет лица починале, додека бројот на оние кои болнички се лекуваат е поголем за 16 пациенти.

– Во Косово вчера се регистрирани 113 новозаболени од COVID-19, а вкупно, од појавата на првите случаи, на почетокот на март годинава, има 2.991 заразен од новиот коронавирус. Бројот на заболени кои починале од појавата на пандемијата се искачи на 54. Во текот на вчерашниот ден се потврдија 67 излекувани, со што бројот на лица кои оздравеа достигна до 1.644. Активни носители на вирусот, според последниот официјален извештај, се 1.293 лица. Вчера се извршени 266, а од почетокот на пандемијата, вкупно 24.046 тестирања.

– Според најновите информации, во последните 24 часа уште 359 лица се заразени со коронавирус во Србија. Починале уште шест лица. На респиратори се 81 лице, а најмногу заразени има во Белград.

Од почетокот на епидемијата, од COVID-19 во Србија починале 287 лица.

– Во последните 24 часа во Хрватска е регистриран 81 новозаразен со коронавирусот, а двајца починале. Вкупно во Хрватска има 2.912 заразени, 2.155 закрепнале, a починале 110 луѓе.

– Во Бугарија во изминатото деноноќие се регистрирани 165 новозаразени, со што вкупниот број достигна 5.154. Досега починаa 232 лица, од кои двајца во изминатите 24 часа.

– Во Црна Гора во последните 24 часа се регистрирани 40 новозаразени лица со коронавирусот, соопшти денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Од 40 новозаразени, 21 биле контакти на претходно потврдени случаи, два случаи биле увезени, додека кај 17 пациенти се бара изворот на зараза. Вкупниот број на регистрирани случаи од почетокот на јуни во Црна Гора е 292, има три смртни случаи, а бројот на активни случаи е 289.

– Бројот на смртни случаи од коронавирус во Англија, Велс и Северна Ирска денеска се зголеми за 44 на вкупно 30.870. Во Англија починаа 35 лица со што вкупниот број на смртни случаи во тој дел на Велика Британија достигна 28.794, објави Националната здравствена служба на Англија. Според службата за јавно здравје на Велс, осум лица починале од коронавирус во Велс, така што вкупниот број на смртни случаи е 1.524.Во Северна Ирска вкупниот број на смртни случаи достигна 552.

Тагови
реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Свет

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Read more

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе