Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 12.259,485 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 554,072, а оздравеле 7.127,591лица.

Министерот за здравство на Хрватска Вили Берош денеска изјави дека со 81 случај на зараза на 100.000 жители, Хрватска и натаму е во најповолна епидемиолошка ситуација во Европа. Тој вели дека земјата покажува дека е можно релативно нормално да се живее со коронавирусот, со отворени граници и обновени економски активности. Во изминатите 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на коронавирус и вкупната бројка сега изнесува 3.416 од кои 978 активни случаи.

Пандемијата на коронавирус во Африка достигнува „целосна брзина“ и треба да се подготвиме за најлошото сценарио, предупреди денеска шефот на Африканскиот центар за контрола и превенција на болести, Џон Нкенсгасонг. Бројот на заразени надмина половина милион, а повеќе од 12.000 луѓе починаа. Со мали можности за тестирање, се стравува дека вистинскиот број на заразени е далеку поголем.

Од денеска Бугарија повторно воведува некои од построгите мерки во борбата против коронавирусот, како што е забрана на публиката на натпревари и забрана за работа на ноќни клубови.

Во последните 24 часа, регистрирани се 110 новозаразени лица и три починати лица од коронавирусот во Федерацијата БиХ. Од вкупно 72 потврдени смртни случаи во БиХ, 46 биле машки (63,89 проценти) и 26 жени (36,11 проценти). Во однос на возрасната структура, 50 починати пациенти (69,44 проценти) биле постари од 65 години, соопшти Федералниот институт за јавно здравје.

Во Индонезија, во последните 24 часа е дијагностициран коронавирус кај уште 2.657 лица, што е рекордно зголемување на бројот на нови случаи во земјата од почетокот на пандемијата. Вкупниот број на заразени во Индонезија изнесува 70.736 лица. Како резултат на во Индонезија, во текот на вчерашниот ден починаа 58 лица, со што вкупниот број на смртни случаи од оваа болест достигна на 3.417, соопшти Министерството за здравство на земјата.

Во Србија во последните 24 часа се потврдени нови 266 случаи на коронавирусот, а 11 лица починаа, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 352.

Во Велика Британија денеска се регистрирани нови 85 смртни случаи на COVID-19, со што бројот на починати достигна 44.602 лица. Регистрирани се нови 642 случаи или вкупно досега 287.621 случај.

Во Албанија расте бројот на новозаразени лица од COVID-19, како и на оздравени но, според Министертвото за здравство и социјална заштита загрижува сѐ поголемиот број на хоспитализирани лица. Во последното деноноќие од направените 401 тест, позитивен резултат е добиен кај 82 лица, додека во списокот на излекувани се впишани 41. Посебно загрижува податокот дека се зголемува бројот на оние кои се хоспитализирани во Инфективната клиника, кој моментно изнесува 84,од нив 11 се на интензивна терапија, додека шестммина се во тешка состојба, стои во соопштението на Министертвото. Од почетокот на пандемијата направени се 31.093 тестови, позитивни на COVID-19 се 3.188, излекувани 1.832,починале 83, активни на болеста се 1.273 лица.

Во изминатите 24 часа на Кипар се регистрирани два нови случаја на COVID-19 од направени 1.159 тестови, а вкупниот број на заразени се зголеми на 1.010 лица.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Свет

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Read more

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Read more

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе