Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Скопје, 13 јули 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 113.129.946 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 573.198 , а оздравеле 7.641.979луѓе.

– Во Косово вчера се регистрирани 216 новозаболени со што вкупната бројка на заразени од појавата на епидемијата достигна до 4.931. Од нив починале 102 заразени, од кои еден вчера. Излекувани се 2.267 од претходно дијагностификуваните со COVID-19. Активни носители на вирусот во земјата се 2.567 лица.

-Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 24 нови случаи на COVID-19, од кои четири се од направените тестови на посетителите на земјата. Од почетокот на епидемијата, регистрирани се 3.826 позитивни случаи.

-Од направени 942 тестови во изминатите 24 часа, на Кипар е регистриран еден нов случај на заразен, со што бројот се зголеми на 1.022 лица.

– Според податоците на рускиот кризен штаб за борба против коронавирусот, во последните 24 часа во Русија се регистрирани уште 6.537 нови случаи, а дневното зголемување на бројот на пациенти во текот на една недела е 0,9 проценти. Потврдени се 672 нови случаи во Москва, 291 во Санкт Петербург и 218 во Свердловск.

– Во изминатите 24 часа во Австрија се регистрирани 51 нови случаи на инфекција со коронавирусот. Уште вчера бројот на новозаразени беше трицифрен и постојано осцилира во последниве денови. Најголем број новозаразени се повторно во Горна Австрија – 25, а потоа следува Виена со 19. Според податоците на Министерството за здравство, во моментов има 1.240 заболени во Австрија. Во моментов, 82 лица се хоспитализирани, од кои осум се на интензивна нега.

– Во последните 24 часа во Унгарија се евидентирани 13 нови случаи со што вкупниот број на заразени во таа држава се искачи на 4.247. Нема нови смртни случаи. Досега се регистрирани 595 смртни случаи од вирусот. Поради вирусот 127 лица се во болница, од кои пет се на респиратор. Вкупно 2.453 лица во моментов се официјално во карантин.

– Во изминатите 24 часа во Федерацијата БиХ се регистрирани 71 новоинфицирани, вкупно 2.149 случаи позитивни се активни. Од 81 потврдени смртни случаи во Федерацијата на БиХ, 52 се машки (64,2 проценти) и 29 жени (35,8 проценти). Во однос на возрасната структура, 56 починати пациенти (69,14 отсто) биле над 65 години.

Тагови
реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Свет

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Read more

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе