Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот до сега има 6.766.214 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 395.141, а оздравеле 3.297.027 луѓе.

Тирана – Во Албанија, во изминатото деноноќие од направените 162 тестирања на сомнителни случаи, позитивен резултат е добиен кај 15 лица, од нив 10 во Тирана. Вкупната бројка на заразени со COVID-19 во Албанија се зголеми на 1.212. Во последното деноноќие во списокот на оздравени се впишани уште 12 лица, или вкупно 910, додека починати се 33 лица. Активни на болеста се 269 лица, од кои 24 се на болничко лекување,од нив петмина на интензивна терапија, додека еден е поставен на респираторна машина.

Приштина – Во Косово вчера беа потврдени петмина новозаразени и тројца излекувани, а немаше ниту еден случај на починат од COVID-19. Според овие последни официјални информации, во земјата досега, од појавата на пандемијата, имало 1.147 заразени, од кои 874 се излекувани, а бројката на починати веќе десетина дена останува на 30. Сите жртви на епидемијата, како што се наведува во известувањата на косовските здравствени власти, страдале и од други тешки болести. Според овие податоци, во Косово активни носители на коронавирусот се 243 лица. Во лабораторијата за микробиологија на Институтот за јавно здравство на Косово вчера се испитани примероците на 294 лица за кои постоело сомневање дека се заразени, а од почетокот на пандемијата вкупно се извршени 15.880 тестирања.

Загреб – Во последните 24 часа во Хрватска не е регистриран ниту еден случај на заразен со коронавирусот, болеста моментално е активна кај 31 лице, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита.

Преторија – Во Африка со коронавирусот се заразени повеќе од 168.000 луѓе, што е околу 6.000 повеќе од вчера. Од COVID-19 во Африка досега починале 4.700 луѓе.

Москва – Бројот на потврдени случаи на коронавирусот во Русија е зголемен за 8.726 на 449.834 во изминатите 24 часа, соопшти кризниот центар задолжен за сузбивање на вирусот. Русија по број на заразени е на трето место во светот, после САД и Бразил.

Кејп Таун – Во Јужна Африка во изминатите 24 часа пријавени се 3.276 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен пораст од почетокот на епидемијата во таа земја.

Њу Делхи – Во Индија во изминатите 24 часа потврдени се уште 9.851 случај на коронавирусот, што е рекорден број на новозаразени од почетокот на пандемијата, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вкупниот број на заразени достигна 226.770, а бројот на починати 6.348.

Лима – Од коронавирусот во Перу починале вкупно 5.031луѓе. Вкупниот број на заразени со коронавирусот се зголеми на 183.198, што е за 4.284 повеќе од претходниот ден.

Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Свет

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

Read more

Откриен шпион во кабинетот на Ангела Меркел

Read more

ОН: Во камповите за семејства на џихадисти починале 700 луѓе

Read more

Рио ќе ги отвори плажите кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Read more

Вести

Задолжителен негативен ковид тест за влез во Грција преку Промахонас од 14 јули

Читај повеќе

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за кражба на икони вредни 1.000 евра

Читај повеќе

Откриен шпион во кабинетот на Ангела Меркел

Читај повеќе
  • play_arrow

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

Читај повеќе

ССНМ: Новинарите и медиумските работници со плата далеку под просечната

Читај повеќе

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Читај повеќе

Вархеји: Европа потфрли во Сребреница, се соочуваме со нашиот срам

Читај повеќе

ОН: Во камповите за семејства на џихадисти починале 700 луѓе

Читај повеќе