Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.846.624 лица. Од нив починале 359.532, а оздравеле 2.537.267.

– Американскиот претседател Доналд Трамп на Twitter објави дека бројот на смртни случаи од COVID-19 надминал 100 илјади и дека станува збор за „многу тажен биланс на епидемијата“. Бројот на жртви на зарзата во САД е најголем во светот, а 1,69 милиони заразени во САД сочинуваат 30 отсто од сите потврдени случаи во светот.

– Според најновите податоци, 377 лица починале од коронавирусот во Велика Британија во изминатите 24 часа, што е вкупно 37.837 лица, се вели во извештајот на Министерството за здравство и социјална заштита.

– Бројот на смртни случаи од COVID-19 во Италија во последните 24 часа е 70. За споредба, претходниот ден тие беа 117. Така, вкупниот број на смртни случаи во земјата достигна 33.114. Новоинфицираните за последниот ден се 593 во однос на 584 вчера. Вкупниот број на потврдени случаи во земјата од почетокот на епидемијата пред три месеци е 231.732. Италија е на шестото место во светот по бројот на потврдени случаи по САД, Русија, Шпанија, Велика Британија и Бразил. Со денешниот број има 47.986 луѓе заразени со COVID-19 во Италија. На интензивна нега има 489 лица. Оздравени се 150.604 луѓе. За вирусот се тестирани 2,3 милиони луѓе.

– Во последните 24 часа во Србија едно лице починало од последици од коронавирусот. Вкупниот број на жртви од почетокот на епидемијата е 241.Од последниот пресек на состојбата во Србија, 4.534 лица се тестирани за коронавирус, а 25 од нив се потврдени. 6.438 пациенти биле излекувани.

– Во Албанија, во изминатото деноноќие од направените 225 тестирања на сомнителни случаи, позитивен резултат е добиен кај 26 лица, сите од Тирана.Од новодијагностицирани 12 се здравстевни работници и пациенти од универзитеската болница. Вчера во оваа здравствена институција беа регистрирани 13 заразени кои имале контакт со медицинска сестра, кај која болеста е потврдена пред три дена, а била заразена вон клиниката. Вкупната бројка на заразени во Албанија се зголеми на 1.076. Во последното деноноќие во списокот на оздравени се впишани уште 11 лица, или вкупно 823, додека починати се 33 лица. Активни на болеста се 220 лица, од кои 24 се на болничко лекување, од нив тројца на интензивна терапија.

– Во изминатите 24 часа во Грција, регистрирани се два смртни случаи и три нови позитивни случаи. Од почетокот на епидемијата, вкупно се заразени 2.906 лица, а починаа 175 лица. Досега во Грција се направени 170.467 тестови.

– Министерството за здравство на Кипар соопшти два нови случај на COVID-19, од направени 2.602 анализи, а бројот на заразени лица се зголеми на 941 од почетокот на епидемијата.

– Во Косово вчера беше потврден само еден нов случај на заразен, седуммина новоизлекувани и ниеден починат. Вклучително вчерашните статистики, во земјата досега се регистрирани 1.048 заразени, од кои излекувани се 801 лице, а вкупно се забележани 30 смртни случаи. Вкупно во земјата активни заболени се 217 лица. Во текот на вчерашниот ден, на кој се однесува последниот извештај на Институтот за јавно здравство на Косово, извршени се тестирања на 267 лица за кои постоело сомневање дека се заразени, а вкупно, од појавата на епидемијата, се тестирани 13.992 лица. Од денеска во Косово во сила се нови, олеснети, мерки, со кои, меѓу другото, се дозволува неограничено движење на граѓаните од 5 до 21 часот и се отвораат верските објекти, со задолжително почитување на мерките за заштита пропишани од здравствените власти.

Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Read more

Белгија забрани да се патува во Северна Македонија поради COVID-19

Read more

Јужноафриканската кралица почина од COVID-19

Read more

Вести

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Читај повеќе

Обезбедена современа биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Читај повеќе

Зибери: Социјална пензија за секоја жена која не го остварила правото на работна пензија

Читај повеќе