До 31 март скопјани можат да склучуваат договори за отплата на долгови за вода на рати и без камати

Граѓаните на град Скопје кои имаат заостанати долгови за вода можат да склучат договори со ЈП „Водовод и канализација“ - Скопје за отплата на рати без камата до крајот на месецов.

– ЈП „Водовод и канализација“ - Скопје ја известува јавноста и граѓаните на град Скопје дека акцијата за отплата на долговите без пресметка на камата за задоцнето плаќање е во тек и истата завршува до крајот на оваа недела, односно заклучно до 31 март 2023. Ги повикуваме сите корисници што имаат заостанат долг во овој период да аплицираат за склучување на договори за отплата на долговите на најмногу 48 рати за физички лица и 24 рати за правни лица, во зависност од висината на долгот, без пресметка на камата за задоцнето плаќање, информираат денеска од Јавното претпријатие.

Оттаму појаснуваат дека Одлуката за спроведување на акцијата за отплата на заостанатите долгови без пресметка на камата не важи за органите на државната и локалната власт и другите државни органи основани согласно Уставот и со закон и институциите кои вршат дејности од јавен интерес. По истекот на овој период одлуката престанува да важи.

За секоја дополнителна информација за услугите на ЈП „Водовод и канализација“ - Скопје граѓаните можат да го контактираат Јавното претпријатие на телефонот 02 3073 010 - Дежурно Информативен Центар, 02 3240 300 - Дирекција, како и на електронската пошта kontakt@vodovod-skopje.com.mk, на веб-страницата на препријатието www.vodovod-skopje.com.mk, како и на фејсбук-профилот www.facebook.com/jpvodovod.skopje.

Тагови
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Македонија

Минатата недела санкционирани 180 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

Read more

Левицата со апел до земјоделците да пријават неправилности

Read more

Без струја делови од општините Ѓорче Петров и Карпош

Read more

Сончево со мала до умерена облачност

Read more
 

Вести

  • filter

Минатата недела санкционирани 180 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

Читај повеќе

Левицата со апел до земјоделците да пријават неправилности

Читај повеќе

Повеќе од 600 лица исчезнаа по лизгање на земјиште во Папуа Нова Гвинеја

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова Каледонија не мирува: Макрон испраќа уште жандарми, но најави и референдум

Читај повеќе

Еден убиен, двајца повредени во пукање на Пластичарска

Читај повеќе

Утревечер гостување на Хрватски гитарски квартет во Македонската филхармонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Читај повеќе

Без струја делови од општините Ѓорче Петров и Карпош

Читај повеќе

Сончево со мала до умерена облачност

Читај повеќе