До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) достави пријава до Светската здравствена организација за забрзана регистрација на вакцината против коронавирусот Спутник V, објави денеска Фондот.

– Поднесовме пријава за итна употреба и претквалификација до Светската здравствена организација, што ќе овозможи Спутник V да биде вклучена во списокот на медицински производи кои ги исполнуваат водечките стандарди за квалитет, безбедност и ефикасност, изјави извршниот директор на РДИФ Кирил Дмитриев.

Тој изрази благодарност до СЗО за активната соработка и рече дека „се радува на успешно завршување на процесот на претквалификација во сите главни фази“.

Русија стана една од првите земји што се обратија до СЗО за претквалификација на својата вакцина против новиот коронавирус.

реклама

Вести

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Read more

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Read more

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Read more

Во Амазонската прашума откриен ѕид од ледено доба со насликани луѓе и животни

Read more

Гик

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Читај повеќе

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Читај повеќе

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Читај повеќе
  • filter

Марс го погодиле катастрофални поплави, тврдат научниците

Читај повеќе

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен Xiaomi Mi 11

Читај повеќе

Во Амазонската прашума откриен ѕид од ледено доба со насликани луѓе и животни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Xiaomi Mi 10T Lite

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвија од Samsung?

Читај повеќе