Доаѓа дождливо време - какви проблеми им носи есента на возачите?

Метеоролозите прогнозираат дека во четврток и петок во попладневните часови ќе има локално зголемување на облачноста и услови за краткотраен локален дожд. Со доаѓањето на дождливите есенски денови доаѓаат и проблемите за возачите.

Како влажната улица во дождливите денови да не е доволно незгодна, есента им носи дополнителни проблеми на возачите поради натрупувањето влажни лисја.

Влажните лисја дополнително ги блокираат одводните канали на улиците, па водата на сообраќајните ленти се задржува во значително поголеми количини, со што се зголемува ризикот од аквапланинг. Искусните возачи добро ја знаат оваа опасна појава при која тркалата го губат контактот со земјата, а возачот ја губи контролата над автомобилот.

Лекција по аквапланинг за возачи: Како да ја одбегнете оваа опасна појава?

Влажните лисја на патот носат големи неволји. Имено, влажните лисја на земја се опасни како мразот, бидејќи значително го намалуваат коефициентот на триење помеѓу гумата и патот, а тоа резултира со намалена стабилност. Резултатот е значително продолжување на растојанието за сопирање.

Затоа, возачите мора да постапуваат како во најтешките зимски услови кога возат по пат покриен со влажни лисја.

Затоа, потребно е да се зголеми растојанието во однос на возилото напред, да се намали брзината на возење на значително пониско ниво од пропишаното, да се вози во помала брзина и да се вози значително поконцентрирано, со подобра способност за предвидување на потенцијално опасни ситуации.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе