Доаѓа конкуренцијата на најмоќните Qualcomm Snapdragon чипови

MediaTek Dimensity 9200 е создаден во 4-нанометарскиот производствен процес на TSMC и ја користи архитектурата ARMv9. Користи Arm Cortex-X3 како примарно јадро и има графички процесор ARM Immortalis-G715 со ray tracing поддршка.

MediaTek го претстави Dimensity 9200, чипсет дизајниран за најмоќните телефони на пазарот, кој носи многу нови работи во индустријата за паметни телефони. Имено, се работи за SoC базиран на архитектурата ARMv9, која се базира на втората генерација на 4-нанометарскиот производствен процес на TSMC.

Dimensity 9200 е првиот чипсет што користи основно јадро Arm Cortex-X3 со такт на 3,05 GHz. Има и три Arm Cortex-A715 јадра за перформанси со такт од 2,85 GHz и четири Arm Cortex-A510 јадра за ефикасност од 1,8 GHz, пренесува GSM Arena.

Што се однесува до графиката, Dimensity 9200 има графички процесор ARM Immortalis-G715 со хардверски ray tracing, како и Variable Rate Shading (VRS) и ARM Fixed Rate Compression (AFRC). Секако, неопходно е да се спомене APU 690, кој носи 35 проценти подобрени перформанси во споредба со неговиот претходник. SoC, исто така, има поддршка за брза LPDDR5X RAM и складирање UFS 4.0.

Dimensity 9200 поддржува до два екрани со резолуција од 5K, со стапка на освежување од 60 Hz, WHQD екрани со стапка на освежување од 144 Hz или екрани со резолуција 1080p со брзина на освежување од дури 240 Hz. Исто така, тој е првиот SoC кој поддржува Wi-Fi 7 со пренос на податоци до 6,5 Gbps и може да се пофали со под-6GHz, mmWave 5G и Bluetooth 5.3 конекции.

Овој чипсет за заштеда на енергија ја користи технологијата „EXtreme Power Saving“ на MediaTek базирана на вештачка интелигенција, додека за обработка на фотографии има ISP 890 ISP. Првите телефони со чипот Dimensity 9200 ќе се појават на пазарот кон крајот на оваа година.

Remote video URL
Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Хардвер

Зошто батериите на телефоните се празнат побрзо во зима?

Read more

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Read more

Доаѓа конкуренцијата на најмоќните Qualcomm Snapdragon чипови

Read more

Apple исфрла основни елементи од дизајнот на iPhone 15

Read more
 

Гик

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Читај повеќе