Доаѓа леден бран каков што немало седум години

МИА/КАЈГАНА
/ 11.01.2021 / 12:27

Бран студено време доаѓа од Арктикот, сличен на оној што се случи во 2014 година.

Ледениот бран им се заканува на Северна Америка, Европа и Азија од крајот на јануари.

Во зимата во 2014 година температурите во Чикаго паднаа до -27 степени Целзиусови и не е невообичаено студениот воздух од Арктикот сега да навлезе уште појужно, објави Bloomberg.

Во текот на оваа зима студот генерално не се движи подалеку од Северниот Пол.

URL

Тод Крафорд, водечки метеоролог на IBM, истакнува дека по речиси двегодишна пауза, на северната хемисфера може да ѝ се закани продор на леден воздух од Арктикот.

„Очигледно доаѓа возбудливо време со студени денови и снег“, рече Крафорд.

Метеоролозите не очекуваат брутален студ како оној во зимата 2014 година, но тие предвидуваат дека ледениот бран ќе донесе постудени зимски денови. Студениот воздух веќе навлезе во Западна Европа и Кина.

URL

Во Париз, температурата е за 3,5 степени пониска од просечната за овој период од годината, во Мадрид е дури 6,9 степени Целзиусови постудена од вообичаеното, а во Пекинг температурата падна на рекордно ниско, па во четвртокот беше -9 степени Целзиусови.

Технички, ова се поларни ветрови кои орбитираат околу Арктикот и го одржуваат студот „заклучен“ далеку на север, но со зголемувањето на температурите, познато како нагло стратосферско затоплување, студениот воздух може да го пробие поларниот „oбрач“ и да се упати кон југ.

URL

Тоа носи студено време насекаде на северната хемисфера, иако се чини дека ледениот бран најверојатно годинава ќе трае само во САД. Многу метеоролози сугерираат дека не постои гаранција дека предвидувањата за вакво студено време навистина ќе се остварат.

URL
Од среда попладне снег, за викендот многу студено

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) соопшти дека од утре кај нас ќе преовладува променливо облачно време со локални и послаби врнежи од дожд, а на планините на север од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието, кој ќе се задржи и во следните денови.

Поради продор на студена воздушна маса од север в среда попладне и в четврток ќе има локални врнежи, кои речиси насекаде ќе бидат од снег. В петок и за време на викендот ќе биде многу студено, а температурата во поголем дел од земјава преку целиот ден ќе се задржи под нулата.

Почнувајќи од среда минималната температура ќе биде под нулата, во интервал од -2 до -10 степени. Најстудено ќе биде в недела, со минимална температура од -12 до -4 степени. Максималната температура ќе се движи од -5 до 11 степени. В недела максималната температура ќе биде од -7 до 2 степена.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Вести

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Read more

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе