Доаѓаат големи промени во iOS 16

Конференцијата на Apple за програмери WWDC 2022 е за три недели, а на неа очекуваме американската компанија да претстави многу интересни работи.

Меѓу нив ќе биде и iOS 16, нова верзија на оперативниот систем за iPhone. Сега доаѓаат нови информации за iOS 16.

Какви промени ќе донесе?

Веќе слушнавме дека iOS 16 би можел да донесе нов систем за известување, додека опцијата Focus ќе биде значително подобрена. Новиот извештај сега пренесува уште повеќе детали за iOS 16 и промените што доаѓаат со него.

Информациите говорат дека iOS 16 ќе има некои нови апликации на Apple, но ќе донесе и големи промени во системот. Познатиот аналитичар Марк Гурман, меѓу другото, изјави дека не очекува Apple да претстави целосен редизајн на корисничкиот интерфејс, па во таа смисла можеме да очекуваме дека визуелно iOS 16 нема значително да се разликува од iOS 15. Сепак, тој очекува големи промени во целиот систем и дека ќе има нови апликации на Apple.

Системските промени веројатно ќе се одразат на новите интерактивни виџети, што е нешто со кое Apple веќе доста доцни, но наводно ќе има уште новитети, за кои засега не ги знаеме деталите.

Покрај системските промени, Гурман напоменува дека Apple би можел да додаде нови апликации на iOS 16. Така, една од потенцијалните нови апликации што би можеле да ги видиме на iOS 16 е Apple Music Classical. Трагите од оваа апликација се откриени во верзијата iOS 15.5. За жал, освен оваа апликација, засега не е познато какви други апликации планира американската компанија во најновата верзија на iOS.

Дополнително на оваа информација, Гурман рече дека следната верзија на оперативниот систем за паметни часовници watchOS 9 исто така ќе понуди значителни промени, но не откри повеќе детали.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Софтвер

Корисни опции во Windows 11 за кои можеби не сте знаеле

Read more

Опасниот BRATA Android малвер се шири низ Европа

Read more

Telegram достигна 700 милиони активни корисници и воведе претплата

Read more

Виџетот за сообраќај во близина наскоро доаѓа на Google Maps

Read more
 

Гик

  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе