Добра вест од Хрватска: За првпат од 9 март нема нови случаи на COVID-19

Во изминатите 24 часа во Хрватска не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирус.

Ова е првпат од 9 март во земјата да нема нови болни од COVID-19.

Хрватска досега има тестирано 60.864 луѓе за присуство на коронавирусот, од кои 953 во изминатите 24 часа. Вкупниот број на заразени изнесува 2.243.

Има 121 активен случај, а досега оздравеле 2.023 пациенти.

На респираторна поддршка во моментот има шест пациенти, а вкупиот број на починати како последица од COVID-19 изнесува 99.

Следната недела ќе бидат соопштени препораките за одржување венчавки, концерти и фестивали. Предвидено е од 27 мај да може во затворени објекти да има 100 посетители, а во отворени до 300, но сѐ зависи од епидемиолошката ситуација.

Од 30 мај е планирано да се рестартираат спортските натпревари, без присуство на публика.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Регион

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Read more

Бугарија го укина 14-дневниот карантин за македонските граѓани

Read more

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Read more

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

Read more

Вести

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Читај повеќе

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

Читај повеќе

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Читај повеќе

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Читај повеќе

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Читај повеќе

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Читај повеќе

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Читај повеќе

Министерот Чулев бара од ОЈО да истражи дали има кршење на законите во АНБ

Читај повеќе
  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе