Добри вести за Ноле од САД: Ќе игра и на другиот забранет Грен слем

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ сигурно ќе може да се натпреварува на последниот Грен слем сезонава, УС опен, по најновите вести кои доаѓаат од Соединетите Американски Држави.

Имено, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден соопшти дека од 11 мај ќе биде укината вонредната состојба воведена поради пандемијата на коронавирус.

Токму поради вонредната состојба, ниту еден невакциниран не можеше да стапне на американско тло, вклучувајќи го и Ѓоковиќ на минатогодишниот УС опен.

Се претпоставува дека со укинувањето на вонредната состојба ќе престанат да важат сите аранжмани и обврски за вакцинација за патниците во Америка.

URL

Тоа значи спуштање на рампата и за Ѓоковиќ, кој доколку сѐ оди според планот и нема промени, сигурно ќе игра на УС опен.

Сепак, тој ќе мора да ги пропушти Мастерс турнирите претходно оваа пролет, поточно Индијан Велс и Мајами. Затоа, пак, ќе може да настапи во Синсинати.

Да потсетиме, Ѓоковиќ со победата на Австралија опен се врати на првото место на АТП листата.

реклама

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Најдобриот рецепт за грчка компир салата

Read more

Тенис

Informer: Ѓоковиќ тајно примен на Ургентен во Белград

Read more

Невролог ја анализира бизарната повреда на Ѓоковиќ: Колку ќе му се одрази на играта?

Read more

Ѓоковиќ би можел да се збогува со тенисот по Олимпијадата

Read more

Ѓоковиќ го боли ударот од шишето: По дебаклот во Рим најави дополнителни прегледи

Read more
 

Спорт

Меси сака да ја предводи Аргентина на Олимпијадата

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема шега со Нејмар: Како одмазда за мала шега со нож му ги дупна гумите на Лоди

Читај повеќе

Несигурност во Интер: Нуди 8, а Лаутаро бара 12 милиони евра плата

Читај повеќе
  • play_arrow

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Читај повеќе

Мбапе конечно објасни: Останав во ПСЖ поради Мундијалот, сега одам понатаму

Читај повеќе

Газдата на Јунајтед има 5 строги правила: Кој тренер ќе се нафати да ги следи?

Читај повеќе

ПСЖ нуди 100 милиони евра за ѕвездата на Наполи

Читај повеќе

Олимпијакос испиша историја со победнички гол во 116-та минута

Читај повеќе

Компани е нов тренер на Баерн: Се радувам на предизвикот

Читај повеќе