Добриот сексуален живот е темел за успешна кариера

Постојат многу проверени совети и техники кои можат да ви помогнат да напредувате во вашата кариера и да се чувствувате задоволно во работното опкружување. Меѓутоа, според најновите истражувања, врската помеѓу здравиот сексуален живот и успехот на работа е една од најсилните фактори.

Студијата објавена во списанието Journal of Management откри дека чувството на задоволство на работа, продуктивноста и самодовербата се многу поголеми кај луѓето кои претходната ноќ имале секс.

Овие резултати се објаснуваат преку определените промени во организмот, со зголемено лачење на хормонот допамин и окситоцин во текот на сексуалниот однос - луѓето се посреќни.

Поради овие хемиски реакции луѓето имаат поголема концентрација и самоконтрола во текот на наредниот ден што е многу важно кога станува збор за работните обврски.

Во студијата учествувале 159 луѓе кои се во врска или брак, па биле замолени да ја зголемат сексуалната активност.

Истражувањето покажа дека успехот на работа и квалитетниот сексуален живот се јасно поврзани.

Веројатно сте забележале дека некои луѓе на работа постојано се незадоволни и зрачат со негативна енергија, а истражувањата од споменатата студија тврдат дека резултат на тоа е недостаток на секс.

реклама

Љубов и секс

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Read more

Секс-поза која ветува длабока пенетрација и силни оргазми

Read more

Во кое годишно време имаме најсилен сексуален нагон?

Read more

Магазин

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Читај повеќе

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Читај повеќе
  • filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Читај повеќе

Многу мажи се плашат од жените родени во овој хороскопски знак

Читај повеќе

Секс-поза која ветува длабока пенетрација и силни оргазми

Читај повеќе
  • play_arrow

Чекај да те растегнам малку

Читај повеќе