Добрите дечки се подобри во секс од лошите момци

Мислите дека добрите момци се смотани и здодевни? Експертите не се согласуваат.

Девојките кои сакаат „лоши момци“ велат дека кај нив ги привлекува авантуристичкиот дух и спонтаноста, но врските со овие момчиња најчесто завршуваат со скршено срце и разочарување за девојката.

Од друга страна, добрите момци ги сметаат за здодевни, смотани, предвидливи. Експертката за врски и секс Трејси Кокс тврди дека добрите дечки се подобри во кревет од лошите момци. А тоа е само почетокот на листата предности на добрите момци.

Сексот е подобар

Истражувањата конечно го потврдија она што веќе го знаат повеќето разумни жени: добрите момци почесто уживаат во сексот отколку лошите момци. Едно неодамнешно истражување покажа дека мажите кои им помагаат на другите се попривлечни за спротивниот пол, имаат повеќе сексуални партнерки и почесто уживаат во сексот.

Добрината не значи слабост

Погрешно е врежаното мислење дека добрите момци се слабаци, па не дозволувајте тоа да ве залаже. Истражувањата покажаа дека добрите момци се подеднакво компетитивни колку и „лошите“, но се разликуваат во тоа што сакаат да им помагаат на другите и да бидат во добри односи со околината. Некои истражувања покажуваат дека браковите со добрите момци се подолготрајни, партнерите имаат поблизок однос, а исто така овие мажи се подобри татковци бидејќи имаат искрен однос со децата и генерално се задоволни од животот.

Не се здодевни

Сите оние кои мислат спротивно мешаат драматичност со љубов. Тоа што лошиот дечко ќе игра „топло-ладно“ со вас и бурно реагира на ситници, не е знак на страст, туку дека не сте компатибилни. Смиреноста е добра, не здодевна.

Имаат самодоверба

Знаете ли во што е разликата? „Лошите“ момци сметаат дека се подобри од вас и така и ве третираат. Добрите момци им се допаѓаат на сите и се пријатно друштво бидејќи имаат самодоверба и не им треба да омаловажат некого за да се чувствуваат подобро. Не се вообразени и нарцисоидни како „лошите“.

Достапни се

Пред сѐ, достапни се емоционално. Добриот дечко нема да ве лаже: ако ви каже дека нема девојка, значи нема девојка. Од друга страна, кога „лошиот“ дечко ќе ви каже дека „нема некој посебен“ во неговиот живот, тој и не лаже: девојките со кои се гледа повремено навистина не му значат ништо посебно.

Ќе бидат со вас кога ви е најтешко

„Лошите“ момци се со вас кога ним им одговара, но не сакаат обврски и „сериозни врски“, па затоа ги снемува кога сте во тешка ситуација или ви треба помош. Ве лажат за тоа каде се и со кого и за нив тоа не е ништо страшно. Затоа веднаш ќе дотрчаат кога им треба секс или емотивна поддршка, бидејќи тоа и обично го добиваат. Добрите момци ќе бидат со вас секогаш, во добро и лошо, и во обичните и во посебните моменти и ќе ви ја дадат поддршката што ви е потребна, бидејќи им значите.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Љубов и секс

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Read more

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Read more

Секс на прв состанок: Дали е табу тема или се случува почесто отколку што мислите?

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе