„Doctor Strange 2“ втор викенд на врвот на бокс-офисот

Во вториот викенд на прикажување, „Doctor Strange in the Multiverse of Madness“ повторно го освои врвот на бокс-офисот во Северна Америка, пишува Variety.

Со заработка од 61 милион долари во САД и во Канада, филмоt вкупно заработи 291 милион долари од прикажувањето во Северна Америка во текот на последните 10 дена. Кога станува збор за меѓународниот бокс-офис, второто продолжение на „Doctor Strange“ заработи 83.5 милиони долари, односно 688 милиони на глобално нив.

Првиот дел на „Doctor Strange“ во 2016 година заработи 232 милиони на домашниот пазар и 677милиони долари  на глобално ниво.

Викендов премиерно беше прикажан римејкот „Firestarter“ на Стивен Кинг, со заработка од 3.8 милиони долари, доволно за да се најде на четвртото место. Филмот доби прилично негативни критики.

Меѓу првите пет филмови за највисока заработка се „The Bad Guys“ со 6.89 милиони, „Sonic the Hedgehog 2“ со 4.5 милиони и „Everything Everywhere All at Once“ со 3.3 милиони долари.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Филм & ТВ

Бред Пит најави крај на кариерата

Read more

Објавен нов трејлер за четвртата сезона на „Stranger Things“

Read more

Бил Козби виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка

Read more

Топ 20 тајни агенти од филмовите

Read more
 

Сцена

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Читај повеќе
  • play_arrow

Бред Пит најави крај на кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен нов трејлер за четвртата сезона на „Stranger Things“

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Козби виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка

Читај повеќе
  • play_arrow

Бијонсе објави нова песна, не ги одушеви обожавателите

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 тајни агенти од филмовите

Читај повеќе

Џенифер Анистон снимаше филм во Париз: Украина е толку блиску

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален тизер за новиот филм за Мерилин Монро

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира објави нова песна, обожавателите мислат дека е посветена на Пике

Читај повеќе