Додека светот спиеше, огромен астероид пролета покрај Земјата

Додека поголемиот дел од светот спиеше утрово огромен астероид мина покрај Земјата, со брзина од 35.406 километри на час, соопштија од НАСА.

Астероидот 2019 SR8, со дијаметар меѓу 20 и 44 метри, утрово мина покрај Земјата. За споредба, ѕидот на Колосеумот во Рим е висок од 48 метри, а кулата во Пиза 56 метри. Ова не е сè, во петок покрај Земјата ќе минат уште пет астероиди. Најголемиот од нив има дијаметар од 95 метри. Додека повеќето астероиди преставуваат мала или никаква опасност за нашата планета, во минатото не било така.

Метеорит со големина на куќа со експлозија во атмосферата би создал сила поголема од нуклеарната бомба фрлена на Хирошима во 1945 година.

Астероид долг 800 метри би уништил простор со големина на државата Вирџинија во САД и би предизвикал силни земјотреси, како и облак прашина кој би го блокирал Сонцето.

Астероиди со големина на Лондон, па и поголеми, при предизвикале настани кои би резултирале со истребување на човештвото.

реклама

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Вести

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Read more

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Read more

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Read more

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Read more

Гик

  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе