Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Б.С.Б.
/ 24.09.2020 / 19:33

Банкарската сметка на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е замрзната, а неговиот стан во Москва е запленет поради судска парница, вели неговата портпаролка Кира Јармиш.

Сето ова се случи додека Навални закрепнуваше во берлинска болница, поради труење со нервен гас.

„Ова значи дека Навални не може да го продаде, донира или стави под хипотека станот“, вели Јармиш во видеоснимка објавена на Twitter, пренесе Reuters.

Имотот на Навални е одземен на 27 август поради судска парница што ја има со школска кетеринг компанија. Судот во Русија минатата година во октомври донесе одлука Навални и неговите соработници да платат отштета од 1,4 милиони долари за клеветење на школска кетеринг компанија, бидејќи во едно видео го довеле во прашање квалитетот на храната што ја прави таа компанија.

Минатиот месец Навални беше префрлен од Русија во Германија поради здравствени проблеми предизвикани од труење со Новичок.

URL
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Read more

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Read more

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Читај повеќе

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Читај повеќе

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Читај повеќе

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Читај повеќе

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Читај повеќе