Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Скопје, 8 декември 2022 (МИА) – Државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност во земјава денеска им беа врачени на универзитетскиот професор д-р Африм Османи, писателот и академик Влада Урошевиќ и ликовниот уметник Исмет Рамиќевиќ и кардиохирургот проф. д-р Сашко Јовев.

Во областа на воспитанието и образованието годинава наградата ја доби универзитетскиот професор д-р Африм Османи, наградата за остварување во областа на културата и уметноста им припадна на писателот и академик Влада Урошевиќ и на ликовниот уметник Исмет Рамиќевиќ, а наградата за остварување во областа на здравството на кардиохирургот професор д-р Сашко Јовев.

Наградите на добитниците им ги врачи академик Газанфер Бајрам, претседател на Одборот за доделување на наградата, кој потенцира дека оваа награда претставува бесценет камен во круната на признанија што се доделуваат кај нас.

-Годишниве добитници покажуваат дека македонското образование, уметност и здравство имаат луѓе чии достигнувања можат да се гледаат и во светски стандарди, рече Бајрам.

Во име на добитниците се обрати академикот и писател Урошевиќ, кој изрази надеж дека зближувањето, заемната доверба и искажувањето добра волја да се разбере другиот ја покажуваат и допрва ќе ја докажат својата длабока оправданост и целисходност и дека ќе се реализираат низ резултати што ќе им донесат благостостојба.

-Секој од нас бил и сè уште е корисен член на нашето општество и секој со дејноста во својата област го дал својот удел во неговиот развој. Значајно е дека низ активностите остварени во рамки на своите професии сме дале докази за нашата подготвеност да ги надминеме етничките, верските и политичките разлики и да го насочиме својот труд или својата креативност кон заедничките цели, истакна Урошевиќ.

Без двоумење, како што рече, секој од нас како граѓанин на Северна Македонија, при својата дејност покажувал и докажувал дека пред себе ги има целите што не обединуваат, ставајќи ги на втор план разликите што можат да не делат.

-Ако секој граѓанин на оваа наша заедничка држава ги исполнува на најдобар можен начин задачите што се поставуваат пред него, во рамки на одбраната професијата, и притоа да ја има пред себе си како цел користа на целокупната наша државна заедница, а не само на некои нејзини делови, тоа ќе му донесе резултат, не само нему, како на поединец, туку и на колективот, сфатен во најширока смисла, порача Урошевиќ.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Македонија

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Read more

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Read more

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Read more

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Read more
 

Вести

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе