Доделени наградите БАФТА 2024: Кои се најголемите победници?

Се одржа доделувањето на филмските награди на Британската академија, попознати како БАФТА награди.

Сериите Happy Valley, Top Boy и The Sixth Commandment беа големите победници на вечерта.

Еве ја целосната листа на победници и номинирани во секоја категорија.

Најдобра актерка во главна улога

Anjana Vasan, Demon 79 (Black Mirror) - Netflix

Anne Reid, The Sixth Commandment - BBC One

Bella Ramsey, The Last of Us - Sky Atlantic

Helena Bonham Carter, Nolly - ITVX

Sarah Lancashire, Happy Valley - BBC One

Sharon Horgan, Best Interests - BBC One

Remote video URL
Најдобар актер во главна улога

Brian Cox, Succession - Sky Atlantic

Dominic West, The Crown - Netflix

Kane Robinson, Top Boy - Netflix

Paapa Essiedu, The Lazarus Project - Sky Max

Steve Coogan, The Reckoning - BBC One

Timothy Spall, The Sixth Commandment - BBC One

Remote video URL
Најдобра актерка во споредна улога

Elizabeth Debicki, The Crown - Netflix

Harriet Walter, Succession - Sky Atlantic

Jasmine Jobson, Top Boy - Netflix

Lesley Manville, The Crown - Netflix

Nico Parker, The Last of Us - Sky Atlantic

Siobhan Finneran, Happy Valley - BBC One

Најдобар актер во споредна улога

Amit Shah, Happy Valley - BBC One

Éanna Hardwicke, The Sixth Commandment - BBC One

Harris Dickinson, A Murder at the End of the World - Disney+

Jack Lowden, Slow Horses - Apple TV+

Matthew Macfadyen, Succession - Sky Atlantic

Salim Daw, The Crown - Netflix

Најдобра женска изведба во хумористична емисија

Bridget Christie, The Change - Channel 4

Gbemisola Ikumelo, Black Ops - BBC One

Máiréad Tyers, Extraordinary - Disney+

Roisin Gallagher, The Lovers - Sky Atlantic

Sofia Oxenham, Extraordinary - Disney+

Taj Atwal, Hullraisers - Channel 4

Remote video URL
Најдобра машка изведба во хумористична емисија

Adjani Salmon, Dreaming Whilst Black - BBC Three

David Tennant, Good Omens - Prime Video

Hammed Animashaun, Black Ops - BBC One

Jamie Demetriou, A Whole Lifetime with Jamie Demetriou - Netflix

Joseph Gilgun, Brassic - Sky Max

Mawaan Rizwan, Juice - BBC Three

Најдобра драмска серија

The Gold - BBC One

Happy Valley - BBC One

Slow Horses - Apple TV+

Top Boy - Netflix

Remote video URL
Лимитирана драмска серија

Best Interests - BBC One

Demon 79 (Black Mirror) - Netflix

The Long Shadow - ITV1

The Sixth Commandment - BBC One

Remote video URL
Најдобра сит-ком

Big Boys - Channel 4

Dreaming Whilst Black - BBC Three

Extraordinary - Disney+

Such Brave Girls - BBC Three

Најдобра сапуница

Casualty - BBC One

EastEnders - BBC One

Emmerdale - ITV1

Најдобра забавна емисија

Hannah Waddingham: Home For Christmas - Apple TV+

Later... With Jools Holland - BBC Two

Michael McIntyre's Big Show - BBC One

Strictly Come Dancing - BBC One

Remote video URL
Најдобра хумористична емисија

The Graham Norton Show - BBC One

Late Night Lycett - Channel 4

Rob & Romesh Vs - Sky Max

Would I Lie To You? - BBC One

Remote video URL
Најдобар документарец

David Holmes: The Boy Who Lived - Sky Documentaries

Ellie Simmonds: Finding My Secret Family - ITV1

Hatton - Sky Crime

Vjeran Tomic: The Spider-Man of Paris - Netflix

Најдобар пренос на настан во живо

The Coronation Concert - BBC One

Eurovision Song Contest 2023 - BBC One

Royal British Legion Festival of Remembrance - BBC One

Најдобра меѓународна серија

The Bear - Disney+

Beef - Netflix

Class Act - Netflix

The Last of Us - Sky Atlantic

Love & Death - ITVX

Succession - Sky Atlantic

Најдобро реално шоу

Banged Up - Channel 4

Married At First Sight UK - E4

My Mum, Your Dad - ITV1

Squid Game: The Challenge – Netflix.

реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Филм & ТВ

Кортни Кокс тврди дека Метју Пери ја посетува и по смртта: Чувствувам дека е тука

Read more

Џереми Кларксон го обожаваат мажените Британки, го изгласаа за најсекси маж во светот

Read more

Џеј Ло и Бен Афлек се пред развод: Таа не може да го контролира, а тој не може да ја смени

Read more

Како изгледа денес убавицата од оригиналниот Top Gun од 80-тите?

Read more
 

Сцена

Кортни Кокс тврди дека Метју Пери ја посетува и по смртта: Чувствувам дека е тука

Читај повеќе
  • play_arrow

Џереми Кларксон го обожаваат мажените Британки, го изгласаа за најсекси маж во светот

Читај повеќе

Џеј Ло и Бен Афлек се пред развод: Таа не може да го контролира, а тој не може да ја смени

Читај повеќе

Во тек е конкурсот за наградата „Милан Младеновиќ 2024“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како изгледа денес убавицата од оригиналниот Top Gun од 80-тите?

Читај повеќе

Николас Кејџ ќе стане Marvel суперхерој

Читај повеќе
  • play_arrow

Втор трејлер за новата сезона на House of the Dragon

Читај повеќе
  • filter

Роуз Бертрам победи во категоријата најдлабоко деколте во Кан

Читај повеќе
  • play_arrow

„Исплива“ видео: Дали победата на Немо на Евровизија беше наместена?

Читај повеќе