Доделени наградите на Саемот на книга

Македонската асоцијација на издавачи ги додели наградите на овогодинешното издание на Саемот на книга.

Овие награди се поделуваат по петти пат, односно од саем до саем. Денеска беа прогласени  победниците во осум категории и тоа:

НАЈДОБРА ЕДИЦИЈА

 1. место: едицијата „Громови“ („Антолог“)
 2. место: едицијата „Читанки“ („Арс ламина“)
 3. место: едицијата „Во еден здив“ („Арс ламина“)

НАЈДОБРО ЛИКОВНО-ГРАФИЧКИ УРЕДЕНО ИЗДАНИЕ

 1. место: „Жолтата куќа“ од Вилијам Вол; автор на корица: Андреј Павлов, графички уредник Јованчо Димоски („ПНВ публикации“)
 2. место: „Мирко Немирко“ од Ана Ѓокиќ и Ване Костуранов („Арс ламина“)
 3. место: „Кафка на брегот“ – Харуки Мураками; дизајн на кориците Андреј Павлов („ТРИ“)

НАЈДОБРА КНИГА ЗА ДЕЦА И МЛАДИ

 1. место: „Невидливата куќа“ – сликовница за деца на авторката Билјана С. Црвенковска и уметникот и илустратор Ване Костуранов („Чудна шума“)
 2. место: „Мистериозниот град под Калето“ од Александра Тодоровиќ („Арс ламина“)
 3. место: „Хор во задниот двор“ – илустрирана книга за деца на авторот Владимир Мартиновски и илустраторот и уметник Зоран Кардула („Чудна шума“)

АВТОР НА ГОДИНАТА

 • Румена Бужаровска

НАЈКРЕАТИВНО ИЗДАНИЕ

 1. место: „Азбука“ (Стела и Сани) – текст: Венко Андоновски, илустрација: Катерина Николовска („ТРИ“)
 2. место: „Тигар на улица“ сликовница за деца на авторката Билјана С. Црвенковска и илустраторката Катерина Николовска („Чудна шума“)
 3. место: „Уципуци размислува надвор од кутијата“ – Зане Зуста („Антолог“)

ПРИЗНАНИЕ ЗА ПОТТИКНУВАЊЕ НА ОПШТЕСТВЕНА ОДГОВОРНОСТ

 • „Арс ламина“: Марко Цепенков – одбележување на стогодишнината од неговата смрт

СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАНИЕ ЗА ПРОМОТОР НА ЧИТАЧКАТА КУЛТУРА

 • Билјана С. Црвенковска

ПРИЗНАНИЕ ЗА ИНОВАТИВНОСТ - добија две издавачки куќи кои го поделија првото место

 • Книжарница на тркала на „Антолог“
 • Едиција „Македонски книжевни класици“

„Честитки до сите наградени, но и до сите номинирани дела, автори и проекти, затоа што квалитетот оваа година беше на високо ниво и задачата на комисијата да ги избере најдобрите беше навистина тешка“, велат од МАИ.

Листата со сите номинации по категории како и образложување за победниците може да се погледне тука.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Култура

Живи статуи на „Статуафест“ денес и утре во центарот на Скопје

Read more

Македонскиот филм „Сестри“ го отвора ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Read more

„Dead Can Dance“ ќе настапат во Скопје

Read more

Еднаш месечно бесплатен влез во музеите и историските локалитети во Охрид

Read more
 

Вести

Умерено облачно, со максимална температура до 35 степени

Читај повеќе

Македонија прва во Европа по број на починати од ковид за една недела

Читај повеќе

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Читај повеќе

Се истражува оштетувањето на електричната табла до прилепската модуларна болница

Читај повеќе

Рускоска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Читај повеќе

Приведен угостител, во локалот затекнати три лица без сертификат за вакцина

Читај повеќе

Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Читај повеќе

Италијанците на референдум догодина за легализација на марихуаната

Читај повеќе

Есенва ќе има поголем ризик за зараза, колективен имунитет само со вакцинација

Читај повеќе