Доделени SAG наградите, доминираа сериите „The Crown“ и „Schitt’s Creek“

Поради пандемијата, годинешното доделување на SAG наградите се одржа виртуелно и се сведе на едночасовна презентација, а говорите на благодарност од актерите беа претходно снимени.

Наградата за најдобра машка улога во филм ја доби покојниот актер Чедвик Босман за изведбата во „Ma Rainey’s Black Bottom“, додека Вајола Дејвис за улога во истиот филм е прогласена за најдобра во женска категорија.

Филмовите „The Trial of the Chicago 7“ и Ma Rainey’s Black Bottom“ се најголемите добитници на наградите на Здружението на филмски актери  (SAG), една од последните големи свечености пред доделувањето на Оскарите.

Кога станува збор за телевизиските улоги, Џилијан Андерсон е прогласена за најдобра актерка благодарение на улогата во серијата „The Crown“, а серијата доби и награда за извонреден настап на целокупниот ансамбл во драма.

Покрај „The Crown“, серијата „Schitt’s Creek“ освои две награди, но во категориите хумористична серија за целокупниот перформанс на екипата, додека Кетрин О’ Хара е одбрана за најдобра актерка во оваа категорија.

Награда доби и Ања Тејлор-Џој за улогата во мини серијата „The Queen’s Gambit“. Покрај неа, награда освоија и актерите Марк Руфало, Џејсон Судеикис и Џејсон Бејтмен.

Наградите SAG се сметаат за клучен показател на веројатен успех на доделувањето на Оскарите.

Целата листа на добитници може да ја погледнете овде.

Remote video URL
Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Филм & ТВ

Бенедикт Камбербач мисли дека бил нулта ковид пациент

Read more

Сè што е погрешно со „Prince of Persia“

Read more

На Netflix доаѓа серија за еден од најпознатите сериски убијци

Read more

Топ 10 грешки во „Twilight“ филмовите

Read more
 

Сцена

Бенедикт Камбербач мисли дека бил нулта ковид пациент

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Prince of Persia“

Читај повеќе
  • play_arrow

На Netflix доаѓа серија за еден од најпознатите сериски убијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 грешки во „Twilight“ филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

50 работи кои веројатно не ги знаете за „Dexter“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен вториот трејлер за „Cruella“ со Ема Стоун како негативец

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлер за новата серија „Jupiter's Legacy“

Читај повеќе
  • filter

Девет филмови што не може да ги изгледате докрај

Читај повеќе
  • play_arrow

„Godzilla vs. Kong“ експресно доби искрен трејлер

Читај повеќе