Доџкоин: Еден човек поседува скоро 30 проценти од криптовалутата, но колку е богат?

Процентуално, најголемиот сопственик на доџкоин поседува 28% од криптовалутата базирана на мемиња, пишува Wall Street Journal.

Евиденцијата открива дека 28 проценти од оваа криптовалута е во сопственост на еден инвеститор, иако тоа лице не е идентификувано. Неговата позиција вреди околу 2,1 милијарди долари по сегашни цени, објавија странските медиуми.

Валутата, која започна на шега во 2013 година, неодамна достигна вредност од 10 милијарди долари, искачувајќи се на нивото што го држеа компании како што се Shake Shack и Under Armour.

Инспирирана од мемето со куче од расата Шиба Ину, валутата беше релативно под радарот во споредба со биткоините. Како и да е, во 2021 година е во центарот на вниманието, бидејќи славните личности сè повеќе го популаризираат. Така, на 9 февруари, доџкоин скокна дури 31% кога Илон Маск и раперот Снуп Дог пишуваа за него на Twitter.

Извршниот директор на Tesla често објавуваше твитови за криптовалутата, па дури и зборуваше за тоа преку апликацијата на социјалната мрежа Clubhouse.

„Веројатно најзабавниот исход, најироничниот исход би бил доџкоин да стане валута на Земјата во иднина“, рече Маск.

На 15 февруари, Маск рече дека проблемот е во концентрацијата на доџкоин меѓу неколку сопственици. Тој еднаш рече дека ќе му помогне на доџкоин да стане „валута на интернетот“.

„Ако главните сопственици на доџкоин продадат најголем дел од своите ‘монети’, ќе ја имаат мојата целосна поддршка“, објави Маск на Twitter, додавајќи: „Преголемата концентрација е единствениот вистински проблем според мене. Јас буквално ќе платам вистински американски долари ако само ги поништат нивните сметки“.

Неодамнешниот раст на доџкоин беше делумно поттикнат од ентузијазмот на корисниците на Reddit, кои велат дека целта е да се испраќаат токени „на месечно ниво“  или барем на ниво од еден долар за „монета“.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Бизнис

Џеф Безос повеќе не е најбогатиот човек во светот

Read more

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Read more

Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Read more

Ширењето на делта сојот ги тресе светските берзи

Read more
 

Вести

Нови пожари низ Куманово, гори и во скопските села Ракотинци и Кучково

Читај повеќе

219 нови случаи на COVID-19 од 4.713 тестирања

Читај повеќе

Минатиот месец беше најтопол јули досега

Читај повеќе

Гори на повеќе локации, пожарот во Пехчево се шири кон селата Робово, Умлена и Чифлик

Читај повеќе

Локдаун жртви: Никогаш немало толку многу смртни случаи од предозирање

Читај повеќе

Словенечките пожарникари се во Берово, ќе учествуваат во гасењето на пожарите во регионот

Читај повеќе

Ангелов: Хеликоптерите се вратени во Скопје да наполнат гориво

Читај повеќе

Владата прогласи кризна состојба во следните 30 дена, што значи тоа?

Читај повеќе

Жител на Росоман физички нападнат од сопругата

Читај повеќе