УФЦ 280

Договорена најочекуваната ММА борба за 2022: Оливеира против Махачев

Конечно, најочекуваната ММА борба во годината беше официјално договорена: Чарлс Оливеира и Ислам Махачев ќе се борат на 22 октомври во Абу Даби за титулата УФЦ шампион во лесна категорија.

Оливеира пред борбата со Џастин Гејџи го изгуби појасот поради пад на вагата, но успеа да победи и така лесната категорија во УФЦ остана без шампион.

Оливеира имаше две желби кога станува збор за борба за испразнетата титула, но ниедна не му се исполни.

Популарниот До Бронкс сакаше да се бори за титулата против Конор Мекгрегор, но УФЦ му го додели Ислам Махачев. Исто така, Оливеира сакаше борба во Бразил, а таа беше закажана за настанот UFC 280 во Абу Даби.

Поранешниот шампион во лесна категорија Оливеира во ММА кариерата има 33 порази, додека Махачев победи во 22 од 23 борби во кариерата и многумина го гледаат како наследник на Хабиб Нурмагомедов, и без сомнение за нешто повеќе од три месеци ќе гледаме одлична борба.

Remote video URL
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Останати спортови

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Read more

Златен медал за македонскиот карате тим на Универзијадата во Полска

Read more

Аманда брутално ја претепа Пења, испи пиво и ја напушти салата со патерици

Read more

Светски шампион во бокс претепа аматер кој дојде во теретана и го предизвика

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе