НБА 2019/20

Док Риверс ја забележа победата број 900 како НБА тренер

Лос Анџелес, 8 ноември 2019 (МИА) – Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс победија на домашен терен со 107:101 против Портланд, а покрај шестиот успех сезонава тие ја донесоа и победата број 900 на својот тренер Док Риверс.

Тој е тринаесеттиот ментор во историјата на лигата по Дон Нелсон, Лени Вилкинс, Грег Попович, Џери Слоан, Пит Рајли, Џорџ Карл, Фил Џексон, Лери Браун, Рик Аделман, Бил Фич, Ред Ауербах и Дик Мота со слично достигнување.

Педесет и осум-годишниот Риверс ја започна својата тренерска кариера во 1999 година во Орландо Меџик, потоа го предводеше Бостон Селтикс, а во 2013 година беше на чело со Клиперси. Покрај тие 900 победи, тој има 661 порази.

Каваи Лонард се врати со 27 поени и 13 скока за Клиперс, Лу Вилијамс постигна 26 како резерва. Ленард ја комплетираше статистиката со 4 асистенции, 2 блока и 6 грешки. Демиен Лилард и СиЏеј МекКалум постигнаа по 22 за Портланд.

Резултати:
Шарлот Хорнетс – Бостон Селтикс 87:108
Сан Антонио Спарс – Оклахома Сити Тандер 121:112
Феникс Санс – Мајами Хит 108:124
Лос Анџелес Клиперс – Портланд Треил Блејзерс 107:101

Лидери во одделни дивизии:

Источна конференција
Атлантик дивизија: Бостон Селтикс – 6 победи, 1 пораз
Централна дивизија: Милвоки Бакс – 6/2
Југоисточна дивизија: Мајами Хит – 6/2

Западна конференција
Северозападна дивизија: Денвер Нагетс – 5/2
Пацифик дивизија: Лос Анџелес Лејкерс – 6/1
Југозападна дивизија: Далас Старс – 5/2

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Read more

Кошарка

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Read more

Дончиќ постави рекорд за неверојатен трипл-дабл

Read more

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Read more

„Колено за колено“ – повредата на Ајзак ги подели НБА фановите

Read more

Спорт

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе