Докопан во сос од бело вино и сенф

Сочно месо што се распаѓа - докопанот крчкајте го во сос од вино и сенф.

Ако не можете да го замислите ручекот без месо, ви препорачуваме да пробате пилешко подготвено на овој начин. Можете да користите копани или докопани, а месото се крчка во миризлив сос од бело вино и сенф. Многу е едноставно, а како прилог можете да послужите претходно сварени тестенини. Сочниот докопан се подготвува брзо, а состојките не се многу скапи.

Потребни состојки:

 • 4-5 копани или докопани (без коски)
 • малку рузмарин
 • 1 нишка магдонос
 • брашно
 • путер
 • 1,5 виолетова главица кромид
 • 2 чаши бело вино
 • 2 лажици сенф
 • тестенини по вкус
 • 250 гр чери домати

Подготовка:

Зачинете го месото со сол и бибер, а потоа посипете брашно од двете страни. Во тава растопете го путерот, па пропржете го месото од двете страни. Извадете го од тавата, а потоа додадете го виолетовиот кромид исечкан на резанки. Кога ќе омекне, се прелива белото вино, се вари 5 минути, па се додаваат сенфот и рузмаринот, па се меша. Вратете го месото, покријте го, намалете го огнот и оставете уште 10 минути. Во меѓувреме сварете ги тестенините. Во готовото месо додадете ги чери доматите што претходно сте ги преполовиле и оставете ги на шпорет уште 5 минути. Украсете со сечкан магдонос.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Рецепти

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Read more

Од италијанската кујна: Паста карбонара со маслинки

Read more

Марокански деликатес: Зачинети јајца со леблебии и чери домати

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Читај повеќе

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Читај повеќе

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Читај повеќе

Високиот крвен притисок често се маскира, кои симптоми го откриваат?

Читај повеќе

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Читај повеќе
 • play_arrow

Путин во фустан во боите на виножитото во ревија создадена со вештачка интелигенција

Читај повеќе

На што треба да внимаваат дијабетичарите за време на летниот одмор?

Читај повеќе
 • play_arrow

Каде е најевтиното место за летување во Европа?

Читај повеќе

Дали знаете како да го чувате лебот на високи температури?

Читај повеќе