Доктор откри зошто нè пецка јазикот кога јадеме ананас

На TikTok ќе најдете доста интересни видеа со различна содржина. Видеото на еден доктор кој ги објаснува физичките процеси кои се случуваат додека јадеме ананас привлече големо внимание.

И додека некои луѓе чувствуваат благо пецкање кога јадат ананас, други велат дека чувствуваат жарење на јазикот, непцата и усните. Ова ги води до лажно уверување дека се алергични на ананас, а всушност причината за тоа е сосема поинаква.

Доктор Каран Раџ, кој има скоро 3 милиони обожаватели на TikTok, објаснува дека всушност ензимите се виновни за пецкањето на јазикот. Ананасот содржи бромелаин, ензим кој влијае на разградувањето на протеините. Овој ензим се користи и за омекнување на месото, односно ако го маринирате месото со ананас, тоа ќе биде полесно сварливо.

Со оглед на тоа што нашето тело е создадено од протеини, ананасот што го јадеме всушност сака да нè свари, односно разгради и тој процес почнува на нашиот јазик и во устата. Но, не се грижите, убедува докторот, штом еднаш го голтнете ананасот желудочната киселина ги уништува ензимите.

Ова сознание им дојде како шок на некои луѓе, кои велат дека сега можат да јадат ананас без да стравуваат од алергиска реакција.

„Цело време мислев дека сум алергичен“, вели еден корисник на TikTok. „Изеден од ананас“, се шегуваат други корисници.

@dr.karanr

Pineapples #learnontiktok #schoolwithdrkaran #pineapple #food

♬ Steven Universe - L.Dre
Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Чек дис аут

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Што се случува ако ги изгуглате ликовите од „Friends“?

Read more

Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет по поволни цени

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе