Доктор предупредува на необичен симптом на прстите што не треба да се игнорира

Кога станува збор за болести и здравствени состојби, многу од симптомите што ги чувствуваме ќе се појават во делот од телото што е поврзан со проблемот. На пример, инфекциите на белите дробови често ќе резултираат со кашлање и отежнато дишење, додека стомачните проблеми може да предизвикаат абдоминална болка.

Меѓутоа, човечкото тело е исклучително сложен систем и тоа не е секогаш случај. Некои предупредувачки знаци за здравствен проблем може да се појават на дел од телото каде што не би го очекувале, па затоа често ги игнорираме.

Докторот Јоханес Ујс затоа предупреди дека постои еден симптом кој се јавува на рацете, а кој може да значи сериозен здравствен проблем. Станува збор за состојба кога врвовите на прстите стануваат сè поголеми и пошироки, а ноктите се искривуваат надолу.

„Овој симптом може да укаже на основни проблеми, како што се болести на срцето или белите дробови, заболувања на црниот дроб или гастроинтестиналниот тракт или одредени инфекции. Точната причина не е целосно позната, но се верува дека е поврзана со намаленото ниво на кислород во крвта, што доведува до промени во крвните вени на рацете и на врвовите на прстите. Кога овие вени се шират, тоа може да резултира со карактеристичен изглед на прстите“, рече тој.

Покрај проширените врвови на прстите, може да се појави отежнато дишење, болка во градите, хронична кашлица, замор и необјаснето губење на тежината.

Според Клиниката во Кливленд, оваа состојба најчесто се поврзува со рак на белите дробови, инфекции на белите дробови, интерстицијална белодробна болест, цистична фиброза и кардиоваскуларни болести. Сепак, понекогаш причината е генетиката и семејната историја. Во секој случај, треба да побарате лекарска помош доколку го забележите горенаведениот симптом.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Здравје

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во текот на летото?

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Read more

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Read more
 

Магазин

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во текот на летото?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе