Доктор убивал пациенти со COVID-19 за да ги поштеди од маките

Во германскиот град Есен е отворена истрага против еден лекар, кој е осомничен дека со смртоносни инјекции убил двајца пациенти со тешка форма на COVID-19, соопшти денеска локалната полиција.

Во соопштението на полицијата се наведува дека докторот (44 г.), кој од февруари годинава работел во Универзитетската болница во Есен, е осомничен за убиство на двајца мажи, на возраст од 47 и 50 години, кои биле на интензивна нега во многу сериозна состојба.

Осомничениот лекар бил уапсен во средата, а веќе признал едно убиство, наведувајќи дека на тој начин сакал да ги поштеди пациентот и неговото семејство од натамошно страдање, пренесуваат британските медиуми.

Германскиот весник Bild објави дека лекарот ги информирал семејствата на пациентите пред да ги убие.

Во Германија, според судската одлука од минатата година, пациентите можат да побараат да им заврши животот, но не е јасно дали тоа се случило и во овој случај.

Болницата во Есен соопшти дека лекарот е суспендиран и дека соработуваат со полицијата во истрагата.

Тагови
реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Хроника

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Read more

За неносење маска санкционирани 506 лица

Read more

Кривична пријава за скопјанец за лажен исказ

Read more

Обвинение за скопјанец кој со остар предмет ја усмртил својата партнерка

Read more

Вести

Во Берово утрово најстудено -11 степени

Читај повеќе

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Читај повеќе

За неносење маска санкционирани 506 лица

Читај повеќе

Протест на ВМРО-ДПМНЕ со блокада пред Влада и МНР

Читај повеќе

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

Читај повеќе

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Читај повеќе

Ким Џонг Ун се вакцинирал против коронавирус, тврди американски експерт

Читај повеќе

336 нови случаи на КОВИД од 1.181 тестиран, но сѐ уште висок бројот на починати

Читај повеќе

Сончево, со минимални температури до -11°C

Читај повеќе