Докторка нуди едноставен совет за ослободување од икање

Американската докторка по семејна медицина, Џенифер Кодл, готуваше во шоуто „Today“ каде сподели трик кој може да го сопре укањето и тоа со помош на шеќер.

Икањето може да биде прилично непријатен феномен, а многумина тврдат дека ја знаат тајната за негово запирање, па можете да слушнете совети како задржување на здивот, грицкање лимон или пиење оцет.

Сепак, со сето горенаведено, американската докторка во емисијата откри дека знае за лек кој можете да го направите дома користејќи состојки кои веројатно веќе ги имате при рака.

Д-р Џенифер Кодл, лекарка за семејна медицина, им предложи на луѓето да изедат една лажичка шеќер и да се напијат една голтка вода за брзо да се ослободат од икањето.

„За мене, ова функционира“, објасни таа, говорејќи во „Today Show“.

„Иако некои луѓе не се замараат со вода и само јадат лажичка шеќер“, вели таа.

Според британската национална здравствена служба, тие исто така ја промовираат гореспоменатата „техника“ за лекување на икање. Внесувањето шеќер го стимулира вагусниот нерв, што го принудува телото да се фокусира на храната и варењето наместо на икањето.

Секому што пати од икање подолго од 48 часа се препорачува да побара лекарски совет.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Здравје

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Read more

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more
 

Магазин

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе